Odkurzacz czy dmuchawa do liści – co wybrać?

odkurzacz-czy-dmuchawa-do-lisci

Wraz z nadejściem polskiej złotej jesieni, pojawiają się jej pierwsze skutki – opadające liście. Jest to czas generalnych porządków przed zimą, konserwacji maszyn, mebli ogrodowych, a także zabezpieczania gleby przed szkodliwymi skutkami odpadów roślinnych. Usunięcie szyszek, zgniłych liści i gałęzi jest obowiązkiem każdego ogrodomaniaka, jednak co będzie bardziej skuteczne – odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Dmuchawa do liści zamiast grabi

odkurzacz-czy-dmuchawa-do-lisciNajpopularniejszą metodą sprzątania liści w ogrodzie jest ich tradycyjne grabienie za pomocą grabi. Takie rozwiązanie nie jest drogie, a skuteczne i stosowane w wielu domostwach od pokoleń. Niewątpliwym minusem jest czasochłonność, co przy większych ogrodach może być uciążliwe i bardzo męczące. Wybawieniem dla wielu osób może być dmuchawa do liści, która dzięki strumieniowi powietrza przemieszcza liście i inne elementy, takie jak skoszona trawa, drobne gałązki, szyszki i piasek. Konstrukcja dmuchawy jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla roślin, ponieważ pozwala uniknąć zniszczeń mechanicznych, które powstają np. podczas tradycyjnego grabienia liści. Dzięki niej można w łatwy sposób przemieścić liście w wybrane przez siebie miejsce. Wysokiej jakości urządzenie zwiększy efektywność pracy w ogrodzie i skróci czas niezbędnych czynności. Nie trzeba martwić się też wagą i mobilnością dmuchawy – modele elektryczne są lekkie i poręczne, dzięki czemu ich obsługa nie powinna sprawiać nikomu problemu. Nie mają one także negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ zasilanie elektryczne nie emituje szkodliwych spalin, w przeciwieństwie do dmuchawy spalinowej. Jest ona zazwyczaj cięższa i większa od tej elektrycznej, przez co nie jest polecana osobom bez większej siły fizycznej. Warto pamiętać, że dmuchawa do liści najlepiej radzi sobie z suchym zanieczyszczeniem, a po zebraniu odpadów w jedno miejsce, kiedyś będzie trzeba je usunąć ręcznie.

Odkurzacz do liści – czy bardziej praktyczny?

odkurzacz-czy-dmuchawa-do-lisciKolejnym, równie skutecznym rozwiązaniem jest odkurzacz do liści. Jego działanie polega na zasysaniu odpadów prosto do specjalnego worka, co w przeciwieństwie do dmuchawy bardzo ułatwia pracę podczas intensywnych porządków. W odkurzaczach do liści często występuje funkcja rozdrabniania odpadów, dzięki czemu do worka zmieści się ich spora ilość. Urządzenie ssące doskonale sprawdza się także do usuwania wilgotnych i mokrych liści. Wyróżnia się dwa główne rodzaje odkurzaczy do liści – spalinowe i elektryczne. Te pierwsze sprawdzą się doskonale, kiedy w ogrodzie nie ma swobodnego dostępu do prądu oraz gdy rozmiary działki są bardzo duże. Dzięki temu nie będzie trzeba męczyć się z plątającym się kablem czy przedłużaczami. Odkurzacz elektryczny do liści z kolei idealnie sprawdzi się na małych terenach – jego cicha praca i mała waga nie będą stanowić żadnego problemu dla ogrodomaniaków. Przy zakupie tego sprzętu warto mieć na uwadze fakt, że w ciągu swojej pracy przybiera na wadze poprzez liście i inne odpady znajdujące się w worku, dlatego ten wybór może nie być zbyt dobry dla osób starszych lub z bólami kręgosłupa.

Dmuchawa czy odkurzacz – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy celem zakupu jest dmuchawa czy odkurzacz do liści, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które stanowią o użyteczności urządzenia. Przede wszystkim przy wyborze dobrze kierować się mocą sprzętu. Odkurzacze spalinowe cechują się większą mocą i wydajnością, co ważne szczególnie przy dużych terenach do porządkowania. Odkurzacze elektryczne natomiast osiągają najczęściej wystarczającą moc 2800-3000 W. Co istotne, dmuchawy elektryczne często wyposażone są w regulację powietrza w zakresie najczęściej od 100 do 275 km/h. Dla wielu ludzi istotnym wyznacznikiem doboru urządzenia jest jego waga – i słusznie, bowiem ta potrafi znacznie się różnić. Najlżejsze dmuchawy elektryczne mogą ważyć od 2 do 4 kg, natomiast te spalinowe ponad 6 kg. Różnica ponad 4 kg może być ważna dla tych, którzy borykają się ze schorzeniami kręgosłupa czy innymi dolegliwościami. W odkurzaczach do liści często trzeba doliczyć także wagę worka na odpady, którego pojemność waha się nawet od 25 do 75 litrów. Te najpopularniejsze są uśrednione do 45 litrów, jednak nadal jest to gabaryt, który może być sporym utrudnieniem dla osób chorych.

Wybór urządzenia do uprzątnięcia ogrodu i innych terenów z pewnością nie musi być trudną decyzją. Aby być w stu procentach pewnym przyjrzyj się swojej działce i oceń, co będzie dla niej najbardziej korzystne, następnie wybierz takie urządzenie, które będzie dostosowane do charakteru prac działkowych.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP