Jak aerator i wertykulator mogą odmienić Twój trawnik?

napowietrzanie trawnika

Trawnik może stanowić piękną ozdobę podwórka lub ogrodu i zachwycać za każdym razem, gdy się na niego spojrzy. Dla ogrodnika nie ma nic przyjemniejszego niż widok zadbanej i gęstej trawy. Jednak co zrobić gdy po jakimś czasie z pięknej zielonej powierzchni zostaje tylko wspomnienie? Czy w jakiś sposób można przywrócić trawnikowi świetność?

Na czym polega aeracja?

aeratorZabieg aeracji, zwany także napowietrzaniem, wykonuje się za pomocą aeratorów, czyli urządzeń ze specjalnymi rurkami lub kolcami. Istnieją różne rodzaje tych sprzętów. Pierwszym z nich jest aerator sandałowy, który można przymocować bezpośrednio do butów. To z całą pewnością rozwiązanie najtańsze, a także najbardziej przyjazne dla środowiska. Jednak przy większych powierzchniach lepiej sprawdzą się aeratory elektryczne, ręczne lub spalinowe. Podczas aeracji gleba jest nakłuwana, co ułatwia dostanie się powietrza do głębszych warstw. Ziemia staje się luźniejsza, co ma korzystny wpływ na korzenie roślin – sprawia, że są silne i pobudzone do wzrostu. Po aeracji można także wykonać piaskowanie, które wypełni nakłucia, a jednocześnie pozwoli utrzymać “luźny” stan gleby. Zabieg ten można wykonywać nawet kilka razy podczas okresu wegetacyjnego roślin.

Kiedy stosować wertykulację?

wertykulatorWertykulacja również polega na rozluźnianiu i napowietrzaniu gleby. Dokonuje się tego za pomocą urządzeń wyposażonych w osadzone pionowo noże, które przebijają górną warstwę ziemi i nacinają podłoże. Jest to szczególnie przydatne, gdy ogrodową glebę porastają mchy czy chwasty, których należy się pozbyć. Wykonanie tego zabiegu pozwala na dopływ wody i soli mineralnych do korzeni, co korzystnie wpływa na wygląd trawy. Należy pamiętać, by zająć się wertykulacją na początku wiosny, jednak dobrze jest także powtórzyć ten zabieg również jesienią. Do wykonywania tych czynności warto zainwestować w wertykulator ręczny, przypominający grabie lub wałek z tnącymi nożami. Oczywiście przy większych powierzchniach lepszym rozwiązaniem okażą się wertykulatory spalinowe lub elektryczne, z czego te drugie są bardziej przyjazne dla środowiska.

Dbanie o trawnik i regularne pielęgnowanie go sprawi, że pasmo zieleni przed domem będzie napawać jego właściciela dumą i zachwytem. Warto zatem pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze, a piękny ogród wymaga poświęcenia nieco uwagi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP