Pielęgnacja róż, czyli wszystko o podlewaniu, nawożeniu i oprysku

O różach mówi się: królowe kwiatów i nie bez powodu! Odpowiednio pielęgnowane naprawdę mogą zachwycać swoimi kolorowymi główkami i bujnymi liśćmi. Co jednak zrobić, aby w ogrodzie różany krzew faktycznie był piękną ozdobą?

Najważniejsza jest dobra ziemia

Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować ziemię, a więc trzeba ją oczyścić ze śmieci, kamieni, gałęzi i chwastów. Róże nie lubią ziemi ubitej i twardej, dlatego trzeba ją spulchnić, na przykład przy użyciu glebogryzarki. Na początek dobrze jest do otworu przygotowanego pod sadzenie dobrze jest włożyć trochę obornika, krowiego lub końskiego, (może być suszony). Ten zabieg pozwoli na posiadanie obficie kwitnących krzewów o wysokości odpowiadającej danemu gatunkowi.

Jak podlewać róże?

Kolejnym istotnym aspektem jest podlewanie. Istotnym jest, aby nie robić tego za pomocą zraszacza czy węża ogrodowego! Róże należy nawadniać tuż przy ziemi, omijając jej delikatne liście i kwiaty. W okresie letnim najlepiej jest zająć się tym wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura nie jest aż tak wysoka i ma się pewność, że woda po prostu nie wyparuje. Te rośliny nie lubią ani bardzo mokrego, ani zbyt suchego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest założenie systemu automatycznego nawadniania – linii kroplującej, która dostarczy wodę bezpośrednio do korzeni.

Wymarzone towarzystwo dla róży

towarzystwo dla różAby krzewy dobrze się rozwijały potrzebują doborowego towarzystwa w swoim otoczeniu. Można je zapewnić, na przykład poprzez posadzenie w pobliżu lawendy czy wszelkiego rodzaju czosnku. Dzięki swojemu silnemu zapachowi ochronią róże przed szkodnikami i chorobami. Warto także umieścić obok nich aksamitki, które sprawią, że roślin nie zaatakują nicienie glebowe.

Nie można zapomnieć o nawozach!

nawożenie różBardzo istotną rolę spełniają wszelkiego rodzaju nawozy, które uzupełnią braki mineralne i sprawiają, że róże będą pięknie rosły. Już od wczesnej wiosny aż do połowy lipca można stosować odżywki uniwersalne z dużą ilością azotu. Później poleca się te, które mają w swoim składzie potas oraz fosfor. Najlepiej jest jednak stosować nawozy specjalistyczne do róż, dopasowane do konkretnego gatunku. Z kolei te mineralne stosuje się trzy razy do roku: 1 – na przełomie marca i kwietnia, 2 – po czerwcowym kwitnieniu oraz 3 w połowie lipca. Z całą pewnością dobrze sprawdzą się także naturalne użyźniacze, takie jak na przykład wspomniany wcześniej obornik, kompost czy też biohumus. Istotną sprawą jest także opryskiwanie, które chroni krzewy przed szkodnikami, takimi jak na przykład mszyce. Trzeba się tym zająć wcześnie rano lub późno wieczorem – tak, aby nie szkodzić pszczołom. Warto stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu preparatu.

Róże, jak przystało na królowe kwiatów, mają swoje wymagania. Z całą pewnością zadbane krzewy odwdzięczą się swojemu właścicielowi pięknym wyglądem i będą zachwycać każdego, kto na nie spojrzy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP