Zakładanie trawnika wiosną – o czym należy pamiętać?

zakładanie trawnika

Piękny, intensywnie zielony trawnik to cudowna rzecz, która nie tylko pełni rolę ozdobną, ale także jest to wspaniałe miejsce do odpoczynku. Wiosenne miesiące to odpowiedni czas właśnie na zasianie przy domu świeżej trawy. Zakładanie trawnika wiosną wymaga szczególnego przygotowania. Poniżej przedstawiamy plan, jak zrobić to krok po kroku, by cieszyć się własną zieloną powierzchnią. 

Przygotowanie podłoża 

Na sam początek gleba musi zostać przekopana oraz należy usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia oraz ewentualny gruz i kamienie, a także kłącza korzeni. Świetnie do tego nada się profesjonalna glebogryzarka, dzięki której zaoszczędzimy sporo czasu i przyspieszymy pracę. Kolejny krok to zgrabianie w celu wyrównania powierzchni – jeżeli gleba jest zbyt ciężka, warto rozluźnić ją przy pomocy piasku, z kolei w odwrotnej sytuacji, czyli gdy jest zbyt lekka, warto wzbogacić ją nawozem z ziemi próchniczej. Jeżeli mamy problem z nornicami i kretami, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z siatki zabezpieczającej. Następny etap przygotowań to regulacja odczynu gleby. Najlepszy jest lekko kwaśny, znajdujący się w zakresie od 5,6 do 6,5 pH – do badania możemy użyć płynu Helliga. W sytuacji, gdy odczyn wynosi poniżej 5,6 pH należy glebę odkwasić stosując odpowiedni rodzaj wapna, a jeśli jest zbyt wysoki (czyli zasadowy) właściwy do regulacji będzie nawóz zakwaszający. 

Wysiew trawy 

zakładanie trawnikaPo zabiegach przygotowujących, należy pozostawić glebę na minimum 7 dni, aby mogła odpocząć i osiąść. Aby przyspieszyć ten proces można podłoże przez kilka dni wałować oraz podlewać. Zabierając się za wysiew musimy mieć na uwadze, że niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich nasion do wymagań gleby, a najlepszym terminem wysiewania jest wiosna – najpóźniej do końca maja. Letni czas też jest odpowiedni, jednak zalecane są miesiące wiosenne. Wysiew można wykonywać ręcznie lub używać specjalnych urządzeń jak siewniki i rozrzutniki ułatwiające ten rodzaj pracy. Bez względu jednak na sposób powinniśmy zrobić to dwa razy: wzdłuż i w poprzek wyznaczonego miejsca do siewu. Ilość nasion jest zależna od powierzchni, warto zatem zerknąć na etykietę opakowania – przyjmuje się, że potrzeba około 3 kilogramów nasion na 100 metrów kwadratowych trawnika. Po wysianiu odpowiedniej ilości można przykryć nasiona cienką warstwą gleby przed uprzednim dokładnym przemieszaniem ich grabiami.

Zakładanie trawnika – a co po siewie?

Po siewie dobrym pomysłem jest wałowanie, które pozwoli nasionom wbić się głębiej oraz zmniejsza parowanie wody. Istotne jest również podlewanie – gleba powinna być stale wilgotna, co należy dostosować do warunków atmosferycznych. Najlepiej podlewać z rana lub wieczorami, używając do tego strumienia o drobnych kroplach. Jeżeli chodzi o koszenie, to pierwsze powinno odbyć się, gdy źdźbła urosną na 8 -10 centymetrów i należy je skracać do około 5-7 cm wysokości. Niezwykle ważne jest, aby wykorzystywać do koszenia noże – powinny być bardzo dobrze naostrzone, by mieć pewność, że nie będą szarpać i wyrywać kępek trawy. Należy również pamiętać, że przycinanie źdźbeł jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy trawnik nie jest mokry. 

Cudowny, intensywnie zielony trawnik to marzenie wielu osób, które mają nieco wolnego miejsca przed lub za domem. Warto jednak pamiętać o wyżej wymienionych wskazówkach zakładania trawnika wiosną oraz o regularnej pielęgnacji. Dzięki systematyczności możemy mieć pewność, że trawa pięknie urośnie i stanie się prawdziwą ozdobą naszego domu oraz idealnym miejscem do wypoczynku. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP