Rabata żwirowa – jak ją założyć?

Rabaty żwirowe to idealny patent na oryginalny i elegancki ogród, który nie wymaga stałej opieki. Założenie takiej rabaty nie zobowiązuje do dużych nakładów pracy, a poniesiony koszt jest o wiele mniejszy, niż w przypadku innego rodzaju nawierzchni. Prawidłowo przeprowadzone prace sprawią, że ogród będzie wyglądał schludnie i gustownie, a odpowiednio dobrany grys nie tylko podkreśli urodę roślin, ale przede wszystkim ułatwi ich pielęgnację.

Rabata w ogrodzieŻwir najczęściej wykorzystywany jest przy zdobieniu brzegu strumyka lub innego zbiornika wodnego, jednak coraz częściej stosuje się go także do stworzenia odrębnej części ogrodu. Tak skomponowany fragment wymaga tylko okresowego grabienia z wyrównaniem nawierzchni i ewentualnym uzupełnieniem jego braków. Prace przy rabatce żwirowej to w głównej mierze podlewanie roślin i sporadyczne wyrywanie chwastów.

Decydując się na jej założenie w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w którym miejscu powinna się ona znajdować. Następnie, zaznaczając jej obrys, np. za pomocą węża ogrodowego, należy usunąć ziemię na głębokość około 5 cm. Zaleca się dokładne zlikwidowanie chwastów, kamieni i innego rodzaju zanieczyszczeń. Tak przygotowane miejsce zabezpiecza się obrzeżem, które pozwoli uniknąć wymieszania się żwiru z sąsiadującą glebą. Wyrównane podłoże należy podlać i ubić, jednak w taki sposób, by zbytnio nie osiadało.

Żwirowa rabataPo zrealizowaniu pierwszego etapu, przygotowany dół należy wyłożyć specjalną folią, która powinna być wykonana z materiału, który przepuszcza zarówno wodę, jak i powietrze, jednak zmniejsza rozwój chwastów. Najlepiej sprawdzi się w tutaj włóknina lub folia ściółkująca. W miejscach, w których będą rosnąć rośliny, należy stworzyć w folii krzyżowe nacięcia o średnicy nieco większej niż doniczka rośliny, która ma być w tym miejscu posadzona. Po rozchyleniu rogów nacięć, należy wykopać dołki, a następnie umieścić w nich rośliny. Warto zadbać również  o żyzną ziemię ogrodową, która pozytywnie wpłynie na ich rozwój.

Ostatnim krokiem do stworzenia rabatki jest zasypanie foli 3-5 cm warstwą żwiru. W sklepach ogrodniczych do nabycia jest wiele rodzajów i kolorów tego kruszywa, który pozwoli na skomponowanie dowolnej aranżacji. Najpopularniejszą odmianą jest jego jasna barwa, która idealnie pasuje do każdego rodzaju ogrodu.

Rośliny na rabacie żwirowejJakie rośliny najlepiej będą wyglądać i rozwijać się na żwirowych rabatach? Z pewnością te tzw. „architektoniczne”, czyli wyróżniające się swoim pokrojem oraz kształtem liści, na przykład bambusy, juki, azalie czy rodgersje. Ponadto na tle żwiru atrakcyjnie będą prezentować się rośliny posiadające intensywne barwy – berberysy, cisy, ostrokrzewy, żywotniki czy klony japońskie. Jeśli rabatę taką mają zdobić bylice, warto zasadzić na niej wilczomlecze, rozchodniki lub bergenie. Wybierając rośliny, warto wziąć pod uwagę wielkość rabaty – w przypadku mniejszych przestrzeni sprawdzą się odmiany karłowate.

Rabaty żwirowe to ciekawy, ale i niezwykle praktyczny pomysł na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Tak zaaranżowana przestrzeń z pewnością będzie cieszyć oko swoją niebanalnością i estetyką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP