Jak zbudować szklarnię w ogrodzie?

Posiadanie szklarni w ogródku pozwala na uprawę takich warzyw jak pomidory czy papryka, które wymagają nieco innych warunków klimatycznych, niż te, które panują w Polsce. Jeśli masz duszę ogrodnika i chcesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w swoim ogrodzie, warto zainwestować we własną cieplarnię. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które będą przydatne przy jej budowaniu.

Czy na budowę szklarni trzeba mieć pozwolenie?

Zanim przystąpi się do budowania szklarni, warto zastanowić się nad jej wymiarami. Od nich zależy bowiem to, czy trzeba uzyskać od urzędu pozwolenie na budowę. Jeśli wielkość cieplarni nie przekroczy 25 m² w mieście lub 35 m² poza nim, wystarczy zgłosić zamiar budowy w urzędzie miasta lub gminy. Większe obiekty wymagają zdobycia pozwolenia, ale taka wielkość z pewnością będzie odpowiednia dla większości ogrodników- amatorów.

Gdzie postawić szklarnię?

gdzie-postawic-szklanie-w-ogrodzieNajlepiej, gdy powierzchnia wolnostojącej szklarni przekracza 10 – 15 metrów kwadratowych. Jeśli wielkość ogrodu nie pozwala na wzniesienie tak dużej konstrukcji, lepiej zastanowić się nad stworzeniem ogródka zimowego tuż przy domu. Należy pamiętać o tym, by obiekt znajdował się przynajmniej 1 metr od granicy działki oraz aby stał na wyrównanej powierzchni. Szklarnię ogrodową najlepiej postawić w miejscu najbardziej nasłonecznionym, zwracając uwagę na to, by dłuższe boki były wystawione na południe i północ.

Jak przygotować miejsce na szklarnię?

Warunki glebowe na działkach czasami pozostawiają wiele do życzenia i w takiej sytuacji warto kupić podłoże odpowiednie do gatunku roślin, jakie zamierzamy uprawiać w naszej szklarni ogrodowej. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ziemię ze swojej działki, warto najpierw sprawdzić przepuszczalność gleby oraz jej typ, bo od tego będzie zależał sposób jej nawożenia. Jeśli marzymy o tym, by stworzyć cieplarnię ogrodową, która będzie służyła przez długie lata, można zainwestować w fundamenty, które pomogą jej zachować stabilność.

Budowa szklarni w ogrodzie

Przy budowaniu szkieletu szklarni warto postawić na materiały, które wytrzymają kilkanaście lat i odpowiednio je zakonserwować. Najczęściej używa się części drewnianych, stalowych lub aluminiowych. Wybór materiału do zbudowania samej konstrukcji nie jest zresztą tak istotny, jak sposób pokrycia. Najpopularniejsze rozwiązania to: folia, szkło mineralne i szkło akrylowe, a decyzję uzależnia się przede wszystkim od przeznaczenia obiektu oraz budżetu, jaki chce się poświęcić na budowę szklarni.

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Zbudowanie szklarni ogrodowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ale wymaga posiadania pewnych umiejętności. Dla prawdziwych złotych rączek możliwe będzie nawet postawienie cieplarni złożonej ze starych okien, ale dla tych mniej zorientowanych w świecie budowlanym też jest nadzieja. Mogą na przykład zainwestować w gotową szklarnię, której montaż nie jest trudny i zajmuje tylko chwilę. Opcją najdroższą, ale i najwygodniejszą jest zapłacenie profesjonaliście, który sprawi, że szklarnia ogrodowa powstanie szybko i sprawnie, a jednocześnie będzie służyć właścicielowi przez wiele lat.

Cieplarnia w ogródku to szansa na uprawę ulubionych roślin na przekór kaprysom polskiego klimatu. Zjedzenie pomidora czy papryki, które samemu się zasadziło, jest z pewnością warte wysiłku, więc jeśli tylko istnieje możliwość zbudowania własnej szklarni, warto to zrobić.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP