Zimowy balkon

Ogród na balkonie zimą

Mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych również mogą cieszyć się małym ogrodem. Wystarczy odpowiednio zaaranżować balkon. Latem z dumą prezentują kolorowe i pełne kwiatów balkony, ale wraz z pierwszymi przymrozkami za oknem widać tylko opustoszałe, nudne, szare doniczki i dopiero śnieg przykrywa te skutki zmiany pogody. Jest jednak sposób, by na zimowe miesiące balkon zamienić w piękny, zielony, pachnący mały las. Jak to zrobić?

Iglak na balkonPrzede wszystkim należy zacząć od gruntownego posprzątania całej powierzchni balkonowej łącznie z wyniesieniem roślin, które nie są roślinami sezonowymi, ale nie przetrwają zimy. Warto wtedy znaleźć im schronienie, gdzie poczekają na wiosnę. W zwisających doniczkach, w których do tej pory przebywały pelargonie możemy stworzyć piękne zimowe, świąteczne stroiki ze świerku czy innego iglaka. Wcześniej warto się upewnić, że doniczki są ze specjalnego tworzywa, które umożliwi im przetrwanie na mrozie. Do wypełnienia skrzynek balkonowych możemy posłużyć się takimi roślinami jak:

 • iglaki miniaturowe

 • zimozielone bluszcze

 • zimozielone krzewy liściaste

 • zimozielone trzmieliny

 • barwinki

 • konwalniki

 • bukszpan

 • wrzosy i wrzośce

Przydać się także może kilka elementów dekoracyjnych, które powtykane między roślinami nadadzą balkonowi magicznego nastroju, gałązki roślin iglastych, pędy z ozdobnymi owocami czy nawet świąteczne światełka (więcej o świątecznych dekoracjach ogrodów i balkonów pisaliśmy w tym artykule)!

Zagospodarowanie pozostałej przestrzeni balkonu również nie jest trudne. Do tego celu najbardziej nadawać się będą iglaki, a nawet jeden z nich może zastąpić nam świąteczne drzewko. Zielone, pachnące, lekko przyprószone śniegiem możemy udekorować suszonymi owocami i kwiatami, orzechami, piórkami czy girlandą z jarzębiny. Te zamienniki sztucznych błyskotek na pewno sprawią, że balkon będzie jedyny w swoim rodzaju.

Należy pamiętać, że zima to bardzo trudny okres dla roślin, więc nie można zapomnieć o kilku ważnych wskazówkach:

 1. Doniczki, w których będą rosły zimowe rośliny powinny być nieco większe niż zwykle i prócz ziemi z torfem na dno warto podsypać je igliwiem i piaskiem kwarcowym by uchronić przed zamarznięciem korzeni rośliny.

 2. Podczas większych mrozów warto zabezpieczyć doniczki także z zewnątrz. Donicę należy postawić na kawałek styropianu i owinąć ją tekturą lub słomą. Można też całą donice wsadzić do tekturowego kartonu wypełnionego suchymi liśćmi albo korą.

 3. Nie wolno dopuścić do wysuszenia bryły korzeniowej! Podlewanie powinno zostać ograniczone do minimum, ale nie wolno o nim zapomnieć!

 4. Śnieg stanowi duży ciężar dla roślin, więc jego nadmiar warto regularnie strzepywać z gałązek, liści jak i doniczek, szczególnie tych podwieszanych.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP