Aranżacja roślinna wokół grobu

Iglaki wokół nagrobków

Miejsce pochówku bliskich jest miejscem szczególnym. Kierowane tam myśli związane są z ukochanym człowiekiem, którego już nie ma. Szacunek oddaje się poprzez przyozdobienie grobu piękną wiązanką kwiatów i kolorowymi zniczami. Warto też zastanowić się nad najlepszą aranżacją roślinną, która we właściwy sposób uczci pamięć zmarłego.

Na początek należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze każda większa ingerencja urbanistyczna musi zostać skonsultowana z zarządem cmentarza. Po drugie należy zwrócić uwagę na typ cmentarza i warunki naturalne jakie panują na jego terenie, sprzyjające rozwojowi konkretnych roślin. Trzeba pamiętać także o charakterze stanowiska – czy jest ono położone na zboczu czy blisko zbiornika wodnego, w miejscu nasłonecznionym bądź zacienionym. Nawet wielkość grobu będzie determinować wybór konkretnej roślinności.

Figura na cmentarzuW zależności od warunków na cmentarzu można sadzić: iglaki, rośliny zimozielone zachowujące przez cały rok swój soczysty kolor, krzewy wolno stojące, rośliny jednoroczne oraz wieloletnie. Gleba kwaśna będzie sprzyjała wzrostowi wrzosów, natomiast gleba zasadowa (wapienna) będzie najlepsza dla roślin kwitnących. Gleba piaszczysta nada się do posadzenia cisu oraz jałowca kolumnowego. Grób w miejscu słonecznym prezentuje się pięknie w towarzystwie dębika ośmiopłatkowego, eszewerii i ubiorka wiecznie zielonego. W takim wypadku grób będzie skąpany w biało-lawendowych barwach. Najlepsza roślinność do zacienionych miejsc to bluszcz, barwinek, skalnica oraz dąbrówka rozłogowa, które szybko pokryją otoczenie zmarłego zielonym dywanem. Taka zieleń jest pięknym tłem dla figur, krzyży zdobiących nagrobki.

Iglaki wokół nagrobkówW naszym wyborze możemy również sugerować się porą roku. Okres wiosenno-letni to najlepszy czas dla przebiśniegu, hiacyntu, konwalii, lilii oraz goździka, które razem stworzą piękną, wielobarwną kompozycję. Jesienne ozdoby mogą natomiast składać się z połączenia astrów, złocieni i chryzantem. Warto pamiętać o iglakach – świerk, cis czy tuja pięknie prezentują się na cmentarzach. Do wielu aranżacji pasuje kombinacja roślinności płożącej z krzewami liściastymi. Dla osób ceniących symbolikę religijną najlepszym wyborem będą białe róże utożsamiane z Matką Bożą, czerwone – z Męką Pańską czy barwinek – od setek lat traktowany jest jako symbol raju, wieczności oraz nieśmiertelności.

Stworzenie pięknego otoczenia nagrobków wymaga pracy i cierpliwości. Pięknie prezentuje się zadbany i przycięty trawnik wokół płyty nagrobka. Wyhodowanie żywopłotu stworzy nastrój prywatności wśród ciasno rozmieszczonych grobów. Żywopłot najlepiej przycinać przy użyciu akumulatorowych nożyc do żywopłotu, do których użycia nie wymagane jest źródło energii elektrycznej, a ich praca jest cicha – co pozwoli na uszanowanie atmosfery panującej w miejscach pochówku. Poręczność i niewielki rozmiar czynią je idealnymi do tego typu zadań. Dzisiejsze narzędzia uczynią dbanie o grób zajęciem bardziej wygodnym i szybszym, przez co więcej czasu będzie można poświęcić modlitwie i wspomnieniom.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP