Jak komponować rośliny w ogrodzie

Zaprojektowanie i stworzenie ciekawego ogrodu nie jest łatwe, ponieważ wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Jednak samodzielne wykreowanie wymarzonego ogrodu dostarczy niewątpliwie wiele satysfakcji.

Wrzos w ogrodzieAby zaaranżować estetyczną i cieszącą oko rabatkę, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami komponowania roślin. Przed przystąpieniem do pracy powinno się narysować plan działki i nanieść na niego znajdujące się w sąsiedztwie elementy. Pozwoli to na ocenę, jakie rośliny będą najbardziej odpowiednie do ogrodu – wysokie i gęste, które zasłonią niepożądane widoki, czy niskie kwiaty pozwalające na ogląd pobliskiej okolicy.

W ogrodzie nie należy sadzić zbyt wielu gatunków roślin, gdyż może wprowadzić to wrażenie chaosu. Korzystniejsze dla osiągnięcia estetycznego efektu będzie skupienie się na kilku gatunkach i sadzenie po kilka sztuk tych samych roślin. Aby wyeksponować konkretne rośliny należy zachować odpowiednie proporcje między wolną przestrzenią, obsianą tylko soczystą trawą a skupiskami roślin.

Warto łączyć ze sobą rośliny o podobnym sposobie pielęgnacji i rosnące w zbliżonych warunkach. Konieczne jest uwzględnienie gleby, gdyż w jednym ogrodzie mogą występować różne jej rodzaje w zależności od miejsca. Podłoże kwaśne, które sprzyja wzrostowi roślin wrzosowatych, takich jak rododendrony, wrzosy i pierisy może szkodzić innym roślinom. Natomiast gleby zasadowe, bogate w wapń szybko wysychają, dlatego rośliny nieodporne na suszę nie przetrwają w takich warunkach.

Układ roślinGdy w ogrodzie dominuje gleba zasadowa, najlepiej połączyć ze sobą rośliny niewrażliwe na brak nawodnienia, o głębokim systemie korzeniowym. Tutaj odpowiednie będą drzewa, między innymi świerk serbski, sosna czarna czy jesion oraz krzewy – czarny bez, ognik szkarłatny, berberysy, bukszpan, lawenda i wiele innych. Gleby wapniowe będą również tolerowane przez wiele bylin np. szarotka, gęsiówka kaukaska, jukka ogrodowa czy mikołajek płaskolistny. Ponadto nie powinno sadzić się obok siebie roślin, które wymagają dużo słońca i niewielkiej wilgotności oraz okazów, które najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu oraz wilgotnej glebie.

Kiedy już zapadnie decyzja na konkretne rośliny, należy zastanowić się nad ich kompozycją w ogrodzie. Powinno się wziąć pod uwagę wysokość roślin. W tylnej części ogrodu sadzi się wysokie okazy, zwykle drzewa. Następnie wyższe rośliny kwitnące, takie jak tawuły czy trytomy lub rośliny o ozdobnych liściach. Najniższe kwiaty powinny znaleźć się na końcu rabatki.

Rabata kwiatowaBardzo istotne jest również dobranie roślin pod względem kolorystycznym. Aby stworzyć zachwycające połączenia należy zapoznać się z zasadami łączenia barw. Przy komponowaniu może być pomocne koło barw. Koło tworzą trzy podstawowe kolory – żółty, czerwony, niebieski oraz barwy przejściowe – zielony, pomarańczowy i fioletowy, które powstają poprzez połączenie poszczególnych barw podstawowych. Są również barwy trzeciego rzędu, powstałe w wyniku mieszania tych poprzednich.

Umieszczenie obok siebie roślin w kolorach podstawowych pozwoli uzyskać wyrazisty efekt. Również zestawienie ze sobą barw leżących naprzeciwko siebie, czyli czerwonego z zielonym, niebieskiego z pomarańczowym czy żółtego z fioletem stworzy przyciągający wzrok efekt kontrastu. Takie zestawienia wzajemnie się dopełniają i są najczęściej zalecane. Przy zastosowaniu tylko jednego koloru powinno się wykorzystać wiele odcieni danej barwy, o różnym stopniu nasycenia. Pozwoli to uniknąć niepożądanej w ogrodzie monotonii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP