Rośliny wielkanocne

ikona wielkanocna

Wielkanoc to czas celebracji życia. Wiosną natura budzi się z zimowego snu, a wszystko wokół pokrywa się soczystą zielenią młodych pąków i liści, a także barwami kwitnących kwiatów. Niektóre rośliny zajmują szczególne miejsce w wiosennej symbolice – jakie najczęściej trafiają na wielkanocne stoły?

bazie kotkiZ pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Nocy są bazie lub tzw. kotki – czyli pąki witek wierzbowych. Oznaczają życie, które potrafi poradzić sobie z najtrudniejszymi warunkami. Bazie są najczęstszym świątecznym elementem dekoracyjnym w domach. Zgodnie ze zwyczajem, połknięcie kilku wierzbowych pąków chroni przed chorobami płuc i gardła.

Rzeżucha to kolejny popularny symbol Wielkanocy, który obowiązkowo trafia na świąteczny stół. Jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, a przy tym łatwo kiełkuje. Być może z tego powodu stała się zielonym symbolem życia i sił witalnych. Głęboka zieleń rzeżuchy symbolizuje także odradzającą się po zimie przyrodę.

forsycjaKolejnym wiosennym zwiastunem jest jaskrawożółta forsycja. Jej kwiaty oznaczają burzliwe uczucia i wiosenną radość. Forsycja jest szczególnym krzewem, ponieważ kwitnie wcześnie i gwałtownie – jeszcze przed rozwinięciem się liści. Jej barwy jako pierwsze przełamują zimową szarość i melancholijną aurę pozbawioną kolorów, dlatego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wiosny.

Ciekawe znaczenie ma również bukszpan – następna roślina szczególnie powiązana z Wielkanocą. W symbolice chrześcijańskiej utożsamia się go z nieśmiertelnością i zbawieniem. Bukszpan to długowieczna roślina wolno rosnąca, dlatego odzwierciedla także stałość oraz wytrwałość. Jest piękną ozdobą mieszkania, wielkanocnych koszyków oraz stanowi bazę dla stroików.

oliwna galazkaDo święconki trafiają niekiedy gałązki drzewa oliwnego. To znany już w czasach antycznych przysmak pełen witamin i składników odżywczych. Niegdyś symbol zwycięstwa, współcześnie oznacza dążenie do pokoju i pojednania. Owoce oliwne spożywane w całości dostarczają wielu cennych wartości odżywczych, tak samo jak tłoczona z nich oliwa, która świetnie się sprawdza jako składnik kosmetyków.

Wymienione rośliny wykorzystuje się podczas splatania palmy wielkanocnej. Wierzbowe gałązki łączone są z innymi roślinami – bukszpanem, barwinkiem, cisem czy widłakiem. Popularne są także ozdoby w postaci suszonych kwiatów, liści, traw oraz zbóż. Tego typu kompozycje dodają wspaniałego klimatu podczas Wielkanocy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP