Rabatki jak marzenie

Latem marzymy, by nasze ogrody pokryły się kobiercami pięknych, różnobarwnych kwitnących kwiatów. Nie zawsze jednak odpowiednio dobieramy rośliny są do konkretnego rodzaju gleby, przez co później przeżywamy rozczarowanie, gdy kwiaty przez nas posadzone wyglądają marnie. Jak więc ustrzec się przed podobnymi sytuacjami, przy okazji nie wydając fortuny na kwiatowe zakupy?

Na początku musimy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się naszym rabatkom kwiatowym i ustalić kilka kwestii. Po pierwsze sprawdźmy jakie nasłonecznienie panuje na stanowisku, na którym znaleźć mają się kwiaty. Od tego zależy bowiem wiele. Kolejną kwestią jest rodzaj gleby, a więc to, czy jest ona żyzna, czy raczej średnio przyjazna dla wymagających gatunków roślin. Zastanowić się także musimy nad tym, czy dane miejsce (bez podlewania) jest raczej suche, czy może dość wilgotne i podmokłe. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: czy rabatki zlokalizowane są w pobliżu płotów, drzew (wtedy warto zdecydować się np. na rośliny pnące), czy może znajdują się na otwartej, równej przestrzeni. Gdy już zdefiniujemy specyfikę naszych kwiatowych rabatek, musimy zadecydować o tym, jakie rośliny posadzić. Bez problemu znajdziemy kwiaty dostosowane do każdych warunków. Nie będziemy pisać jednak o roślinach wieloletnich, bowiem obecnie na ich sadzenie jest już za późno. Skupimy się zatem na przyjaznych, mało wymagających kwiatach jednorocznych.

Oto rośliny, które z pewnością pięknie zakwitną, pod warunkiem, że dostosujemy się do ich wymagań:

Dla początkujących ogrodników idealne okazać mogą się aksamitki, bowiem dobrze rosną  w każdej glebie, są odporne na choroby, wytrzymałe na susze i upały. Obficie kwitną do pierwszych przymrozków i dobrze znoszą przesadzanie. Dodatkowo są mało kosztowne bo ich nasiona można zbierać i z powodzeniem wysiewać w przyszłym sezonie.

Kosmos (onętek), to kwiat letni, szybko rosnący i osiągający wys.ok.1m. Kwitnie w pastelowym różowym lub białym kolorze jak również i bordo. Nadaje się na barwne bukiety. Można samodzielnie pozyskiwać materiał nasienny. Wysiew trwa od wczesnej wiosny do lata. W następnych sezonach roślina często ponownie wysiewa się sama. Jest to roślina odporna na suszę, która może rosnąć w ubogich glebach.

Ciekawą rośliną, wysiewaną wprost do gruntu jest maciejka. Jest to kwiat o pięknym, silnym zapachu, który nasila sie w godzinach wieczornych. Maciejkę warto więc umiejscowić w pobliżu tarasu, czy miejsca do którego zapraszamy gości, jej zapach umili bowiem każde przyjęcie. Maciejka to roślina mało wymagająca, dobrze rośnie w każdej glebie, lubi stanowiska słoneczne ale może rosnąć też w półcieniu.

Miłośnikom kwiatów niebieskich i fioletowych polecamy lobelię. Jest to idealna roślina zarówno do donic, jak i na rabatki, ponieważ nie ma dużych wymagań. Kwitnie od początku czerwca do późnej jesieni. Nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby – lepiej kwitnie w glebie średnio żyznej niż przenawożonej. Trzeba jej zapewnić jedynie słoneczne stanowisko i regularne podlewanie.

Jeśli szukasz rośliny, która przetrwa każdą suszę i najbardziej ekstremalne lato, powinieneś w swoim ogrodzie posadzić uczep rózgowaty. Jest to absolutny hit, bowiem zawsze pięknie rośnie, a nawet, gdy zmęczony upałem i przesuszeniem zwiędnie, w ekspresowym tempie odradza się i dalej kwitnie. Uczep bardzo szybko rośnie i w sezonie powinien być regularnie zasilany. Idealnie nadaje się na stanowisko słoneczne, bowiem pochodzi z Meksyku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP