Żywopłot – naturalne ogrodzenie ogrodu

Zywoplot

Każdy ceni sobie swoją prywatność. Od tego między innymi jest dom – by schować się przed innymi, odetchnąć od zgiełku i pobyć tylko z najbliższymi. Ogródek, jako część domu, wydaje się miejscem w szczególności przeznaczonym do relaksu. Nie zawsze jednak jest wolny od obcych spojrzeń. W takich przypadkach warto pomyśleć o ogrodzeniu swojego zielonego azylu.

Zielone ogrodzenieIstnieje wiele sposobów, by osiągnąć efekt odgrodzenia od sąsiadów. Niektórzy decydują się na ceglaste mury, niektórzy na drucianym płocie zawieszają bambusowe maty. Najbardziej ekologicznym, a zarazem mającym w sobie najwięcej uroku rozwiązaniem, jest posadzenie żywopłotu. Parawany z roślin nie tylko skutecznie ochronią przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także stają się częścią aranżacji ogrodu. Umiejętnie dobrane rośliny będą komponować się z innymi, tworząc przytulną, pełną zieleni przestrzeń.

Przed przystąpieniem do prac, należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania, mając na względzie gatunek rośliny. Te pytania to: pora sadzenia, przygotowanie gleby i okres przycinania. Drzewa i krzewy liściaste powinny być posadzone wczesną wiosną, gdy pojawią się pierwsze pąki lub w październiku, gdy opadną liście. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić cały sezon. Wybierając krzewy iglaste i zimozielone, trzeba pamiętać, że są one bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego trzeba je sadzić z bryłą ziemi chroniącą korzenie przed odwodnieniem i wybrać na ten zabieg przełom sierpnia i września.

Przygotowanie gleby powinno przede wszystkim obejmować zabieg odchwaszczania i sprzątnięcia śmieci. Gdy teren jest już czysty, należy przekopać glebę w pasie szerokim od 50 do 70 centymetrów. Nie wolno zapominać, że nie miesza się wierzchniej warstwy gleby (bardziej żyznej) z ziemią ze spodu dołu (mniej żyzną). Warto glebę wzbogacić również o kompost lub torf. Żyzną ziemię odkłada się na bok i zasypuje nią rów dopiero po spulchnieniu gleby.

Nozyce do zywoplotuGdy rośliny są już posadzone i z roku na rok rozwijają się w coraz gęstszy żywopłot, trzeba rozpocząć przycinanie. Podobnie jak w przypadku poprzednich czynności, także czas cięcia powinien być dostosowany do gatunku rośliny. Te krzewy, które gubią liście na zimę, przycina się pod koniec zimy, ewentualnie wczesną wiosną. Żywopłoty z iglaków oraz krzewów zimozielonych skraca się najwcześniej w maju. Do przycinania najlepiej użyć specjalnych nożyc do żywopłotu, które pomogą wykonać pracę znacznie szybciej niż za pomocą sekatora.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do utworzenia żywopłotu? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli ktoś potrzebuje wysokiego ogrodzenia, może wybrać tuje (żywotniki), graby, jałowiec wirginijski lub cis pospolity. Drzewa te regularnie się przycina i można uformować z nich pożądane kształty. Niższe ogrodzenie zapewnią z kolei ligustr pospolity oraz bukszpan wiecznie zielony, z których można formować bryły lub tworzyć bramy.

Niezależnie od wybranego gatunku rośliny, o żywopłot trzeba regularnie dbać – wówczas nie tylko pozwoli na większą prywatność w ogrodzie, ale również stanie się jego piękną ozdobą.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP