Planowanie ogrodu – warto zacząć już teraz

Ozdobą każdego domu, niezależnie od pory roku, jest ogród. Wiosna to czas tworzenie nowych lub przearanżowania obecnych ogrodów. Zanim jednak dojdzie do sadzenia roślin, przygotowywania ścieżek, a nawet dobrania narzędzi ogrodniczych, warto pomyśleć o tym jak ogród będzie wyglądał. Planowaniem ogrodu można zająć się już teraz – w środku mroźnej zimy.

KROK 1: Konwencja

Pierwszą, kluczową sprawą jest określenie stylu w którym chcemy zaplanować nasz ogród. Ważne, by korespondował on ze stylem, w którym utrzymany jest nasz dom. Jedni decydują się na minimalizm w postaci idealnie prowadzonego trawnika, w który wkomponowane są grupy zieleni, inni wybierają ogród nieuporządkowany. Należy przemyśleć również sprawę czasu, jaki będzie przeznaczany na pielęgnację ogrodu, ponieważ od tego powinien zależeć dobór roślin.

KROK 2: Planowanie

Po wstępnym określeniu konwencji, w którą wpisywać się ma ogród niezbędne jest ustalenie i rozrysowanie planu. Najwygodniejsze z reguły jest stworzenie mapy w skali 1:100. Na siatkę powinno się nanieść następujące elementy: dom, taras, budynki gospodarcze, zagłębienia i wzniesienia terenu. Jeśli w ogrodzie są już drzewa, należy zmierzyć średnicę koron i nanieść w odpowiednich miejscach na mapie odpowiadające im symboliczne kółka. Wygodnie jest też podzielić ogród na strefy, w zależności od funkcji, które miałyby one w przyszłości pełnić. Warto pamiętać o miejscu do relaksu. Jeśli w planach jest budowa altany także należy przeznaczyć na nią odpowiednią ilość przestrzeni.

KROK 3: Wybór roślin

Po wykonaniu planu ogrodu, należy dokonać wyboru roślin. Należy zaplanować również, jaką metodę zastosujemy przy zakładaniu trawnika – czy będzie to klasyczny trawnik z wysiewu czy trawnik z rolki. Przed sadzeniem roślin należy zamontować systemy nawadniające, co również wymaga wcześniejszego zaplanowania. Wybierając pozostałe rośliny nie należy zapominać warunkach klimatycznych, jakie występują w naszym kraju. W przypadku drzew i roślin wieloletnich, muszą to być koniecznie gatunki odporne na mróz.

KROK 4: Realizacja i pielęgnacja

Rośliny należy sadzić wedle zaleceń (najczęściej jesienią lub wiosną). Ogólna zasada mówi jednak o tym, by sadzenie roślin rozpoczynać od drzew. Realizując plany zagospodarowania przestrzeni ogrodowej, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi ogrodniczych. Po zasadzeniu drzew, przygotowaniu ścieżek, zasadzeniu roślin, pozostaje regularne pielęgnowanie ogrodu. Pielęgnacja powinna obejmować dbałość o nawożenie trawnika i gleby, przycinanie krzewów i drzew, otulanie ich na zimę czy regularne podlewanie. Przestrzegając tych zasad ogród szybko się zazieleni i stanie się ulubionym miejscem do relaksu i spędzania wolnego czasu.

Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP