Rośliny, które odstraszą komary

Okres letni to czas pięknej, słonecznej pogody, wypoczynku na świeżym powietrzu, ale niestety również i komarów. Ich obecność może skutecznie uprzykrzyć relaks w ogrodzie. Do walki z nimi można przygotować się na wiele sposobów – warto jednak skorzystać z tych naturalnych.

Trawa cytrynowaChcąc skutecznie odstraszyć komary, można sięgnąć po różnego rodzaju środki chemiczne. Ich stosowanie na dłuższą metę nie jest jednak przyjemne – sztuczny zapach i uciążliwe aplikacje to cechy charakterystyczne dla płynów przeciw owadom. Urządzenia elektryczne wymagają z kolei stałego podłączenia do źródła prądu. Każdemu, kto chce cieszyć się wolnym czasem w ogrodzie bez konieczności stosowania sprayów czy rozciągania przedłużaczy, z pomocą przychodzą rośliny – niektóre z nich bowiem mają właściwości odstraszające owady i szkodniki, także komary. Większość swe działanie zawdzięcza olejkom eterycznym, których zapach nielubiany jest przez robactwo, w przeciwieństwie do człowieka, dla którego są one ledwo wyczuwalne lub też pięknie pachnące. Oprócz działania odstraszającego, rośliny mogą również wzbogacić przydomową florę.

Dobrym środkiem odstraszającym komary są zioła. Bazylia, rozmaryn i mięta są powszechnie używanymi w kuchni dodatkami. Ich wspaniały aromat, który będzie idealnym dopełnieniem grilla, a także możliwość ustawienia tych roślin na stole jako ozdoba, bije na głowę możliwości chemicznej konkurencji. Podobnie jest w przypadku trawy cytrynowej – ta nieoceniona podczas przyrządzania orientalnych potraw roślina wytwarza olejki cytrynowe. Cytrusy natomiast są jednymi z najbardziej nielubianych przez komary nut zapachowych. Co ciekawe, podobne właściwości mają pelargonie – znane przede wszystkim jako ozdoby balkonowe kwiaty w swych liściach wytwarzają ten sam typ olejków.

RosiczkaKażdy, kto pragnie w swoim ogrodzie posiadać aktywnego obrońcę przed owadami, może zdecydować się na rosiczkę. Jej kwiaty wabią aromatem do swojego wnętrza insekty, po czym zamykają się. Drapieżna roślina może wprowadzić trochę egzotyki, a także pożytecznie zamienić irytujące komary w swój pokarm. Do roślin odstraszających owady zaliczyć można również, nie bez powodu tak nazwaną, komarzycę. To pnącze charakteryzuje się dwukolorowymi liśćmi oraz pojawiającymi się kremowymi kwiatami. Komarzyca doskonale sprawdza się jako ozdoba w wiszących donicach lub gdy sama pnie się po podporach. Innym pnączem, które sprawdzi się w roli środka przeciw komarom, jest aristolochia. Jej cechą rozpoznawczą są duże bordowe kielichy o żółtych pręgach, do których wabione są owady. W ten sposób roślina zapewnia sobie zapylenie.

LawendaNa mniejszych przestrzeniach zaleca się zasadzenie kocimiętki. Należy zaznaczyć, że nie poleca się jej sadzenia właścicielom kotów. Pupile mają skłonność do jej podgryzania, co na dłuższą metę może na nie wpływać negatywnie. Sama roślina dorasta do około 40 cm i tworzy gęste zarośla o fioletowych kwiatach. Warto tutaj wspomnieć również o mitrze – silnie ukwieconej i wiecznie zielonej roślinie, posiadającej małe liście i białe płatki kwiatów. Do jej wzrostu potrzeba jednak zdecydowanie więcej miejsca, może bowiem osiągać nawet dwa metry wysokości. Niezwykle popularną w ogrodach rośliną, która również skutecznie odstrasza komary, za to wabi pszczoły, jest lawenda wąskolistna. Pięknego zapachu fioletowych kwiatów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest łatwa w uprawie, można ją sadzić zarówno w skrzyniach, jak i na rabatkach.

Jak widać, możliwości zastąpienia chemicznych środków jest wiele. Rośliny oprócz odstraszania komarów będą również piękną ozdobą ogrodu. Co więcej, niektóre z nich przydadzą się w kuchni, inne dostarczą cień w upalne dni. Wszystko w sposób naturalny i ekologiczny!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP