Łatwy w pielęgnacji ogród zimozielony

Od listopada do lutego większość ogrodów w Polsce wygląda mało efektownie lub wręcz nieestetycznie. Na szczęście można tego uniknąć, sadząc rośliny, które również zimą są w stanie pięknie go przyozdabiać. Wiele z nich ma skromne wymagania co do gleby i warunków atmosferycznych, a ich pielęgnacja wcale nie jest trudna.

Rośliny iglaste

Pierwszym roślinnym skojarzeniem z zimową porą, szczególnie z okresem świątecznym, jest niewątpliwie choinka. To właśnie świerki i jodły od niepamiętnych czasów zdobią domy w Boże Narodzenie, ponieważ nawet srogie mrozy nie sprawiają, że tracą one na szyk. Niezwykła odporność większości drzew i krzewów iglastych pozwala cieszyć się nimi przez cały rok. Do posadzenia w ogrodzie nadają się nie tylko wymienione wcześniej gatunki, ale również eleganckie cisy, cyprysy, jałowce oraz żywotniki, zwane popularnie tujami. Ciekawym pomysłem może być na przykład stworzenie z rzędu cyprysów lub tuji wiecznie zielonego żywopłotu, który zasłoni opustoszałe zimą grządki.

Zimozielone liście krzewów

Rośliny gubią liście już od połowy jesieni, więc większość z nich trudno uznać za ozdobę, zanim powrócą wyższe temperatury… Czy aby na pewno? Zwróćmy uwagę, że niejeden krzew nawet w polskich warunkach pięknie się zieleni, chociaż ziemię od dawna pokrywa gruba warstwa śniegu. Do takich wyjątkowych gatunków należy coraz bardziej popularny ostrokrzew, ale przy zakupie sadzonek warto zwrócić uwagę, czy nie jest to odmiana kolczasta – nie jest ona w stanie przetrwać temperatury poniżej -20℃. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się amerykański lub Meserwy. Zimę przetrzyma również bukszpan zwyczajny oraz trzmielina, choć jeżeli mrozy są wyjątkowo silne i długotrwałe, lepiej nie ryzykować i okryć je szczelnie na ten czas.

tuja artykulBarwne akcenty

Wymieniona przed chwilą trzmielina wyróżnia się na tle śniegu nie tylko zielenią liści, ale również intensywną czerwienią owocników o charakterystycznym kształcie. Wydawać by się mogło, że to bardzo drobny akcent, ale kiedy nie można liczyć na kwiaty, warto właśnie w ten sposób wprowadzić kolorystyczne urozmaicenia do swojego ogrodu. Podobny efekt da się osiągnąć sadząc berberysy, których czerwone owoce zwisają z gałązek na długo po opadnięciu liści. Z kolei śnieguliczka, jak sama nazwa wskazuje, cieszy oko białymi jagodami. Jej bliska kuzynka – śnieguliczka koralowa, jest nieco rzadziej spotykana, ale warto zapytać o nią w sklepie ogrodniczym, ponieważ również jej owoce przyjmujące intensywną, różową barwę można podziwiać aż do wiosny.

Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, które kwitną oraz owocują w różnych miesiącach, ogród nie tylko jest zawsze piękny, ale także często się zmienia. Taka różnorodność z pewnością sprawi, że właściciele nie zaczną się nudzić.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP