Oczko wodne – wyjątkowa dekoracja ogrodu

Ogród kojarzy nam się z oazą spokoju, pięknym i zadbanym miejscem z równo skoszoną trawą i zadbanymi kwiatami. Aby upiększyć to miejsce i podkreślić jego niepowtarzalny wygląd, możemy pokusić się o stworzenie oczka wodnego.

Stawy ogrodowe popularne były już w starożytności, a obecnie coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na ich budowę. Oczko wodne jest nie tylko wspaniałą ozdobą i miejscem, obok którego chętnie spędzamy czas, posiada także wiele funkcji – nawilża powietrze oraz przynosi ochłodzenie w upalne dni.

Oczko wodne posiada przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Piękny ogród z zadbanym oczkiem tworzą stylową całość. Stworzenie małego oczka wodnego nie jest problematyczne – na rynku ogrodniczym dostępne są narzędzia i materiały, dzięki którym stworzymy ten przyjazny zakątek.

Planując wygląd naszego oczka, powinniśmy przede wszystkim określić jego kształt i wielkość, ponieważ późniejsze zmiany mogą być dość kłopotliwe oraz wybrać technologię, w jakiej je wykonamy. Obecnie stosuje się kilka sposobów na wykonanie oczka wodnego w zależności od wielu czynników takich jak rodzaj gleby, wielkość czy przeznaczenie. Możemy zdecydować się na oczko z siatkobetonu, z folii czy z formy. Do budowy oczka wykorzystuje się także gotowe papy i specjalne folie.

Posiadając już określony projekt, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem roślin, ponieważ to one nadają oczku niepowtarzalny wygląd, a dodatkowo oczyszczają wodę z azotanów. Rośliny do oczka można podzielić na cztery główne grupy:

  • Rośliny podwodne, czyli takie, które w pełni rozwijają się pod wodą, produkują sporo tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju innych roślin oraz zwierząt np. moczarka kanadyjska, grążel żółty.
  • Rośliny wodne, czyli takie, które zakorzeniają się pod wodą, ale ich liście i łodygi znajdują się ponad lustrem wody, np. strzałka wodna, papirus.
  • Rośliny pływające, czyli takie, które nie maja stałego podłoża, lecz unoszą się na powierzchni wody, np. salwinia pływająca, hiacynt wodny.
  • Rośliny przybrzeżne, czyli takie, które rosną przy sadzawce, spełniają funkcje dekoracyjne, np. tatarak zwyczajny, kosaciec żółty.

Rośliny  sadzimy w wyłożonych jutą i substratem ażurowych pojemnikach, które następnie układamy na półkach w oczku.

Coraz popularniejsze w przydomowych oczkach wodnych stają się przeróżne dodatki – fontanny czy strumienie. Ich zastosowanie nie tylko polepsza wizualny odbiór, ale i wprowadza efekt dźwiękowy – uspokajający szum wody.

Aby w odpowiedni sposób wyposażyć swoje oczko wodne, powinniśmy rozpocząć od zakupienia sprzętu technicznego – m.in. pomp, filtrów, napowietrzaczy czy lamp.

Po stworzeniu oczka i jego „infrastruktury” możemy zastanowić się nad tym, jakie zwierzęta mają w nim gościć. Najpopularniejszymi zwierzętami oczkowymi są ryby i żaby, ale należy także kontrolować wizyty nieproszonych gości – pluskwiaków, mięczaków czy owadów. W młodych stawach, które nie osiągnęły jeszcze tzw. równowagi biologicznej na każdy m2 powierzchni możemy wprowadzić tyle ryb, których łączna suma długości nie będzie przekraczała 25 cm. Po osiągnięciu równowagi biologicznej, co może potrwać nawet kilka lat, możemy zwiększyć obsadę ryb nawet do 75 cm ma m2.

Pielęgnując oczko wodne należy pamiętać też o sposobach radzenia sobie z glonami, które nie tylko psuja estetykę naszego stawu, ale też mogą doprowadzić do zakwitu wody i w konsekwencji zaburzenia równowagi biologicznej. Aby zredukować ilość glonów należy ograniczyć im dostęp światła i tlenu sadząc np. rośliny pływające lub stosując środki chemiczne.

Aby podkreślić wyjątkowość naszego oczka, możemy w zależności od upodobań, zainstalować oświetlenie – pozwoli nam to cieszyć się niepowtarzalną atmosferą nawet w godzinach wieczornych. Specjaliści polecają również stosowanie oświetlenia podwodnego.

Efektownym dodatkiem roślinnym są lilie wodne – ich różnorodność pozwala na ciekawe kombinacje, a w efekcie na niepowtarzalny wygląd naszego oczka. Wszelkie inne dekoracje zależą od naszej indywidualnej wizji – najważniejsze, abyśmy stworzyli miejsce, gdzie domownicy z chęcią będą spędzać swój wolny czas.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP