Jak dbać o trawy ozdobne?

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne są coraz częściej wybieraną rośliną dekoracyjną w wielu ogrodach. To element kompozycji, który może grać nawet pierwszoplanową rolę na przydomowym podwórku. Co jednak zrobić, by prezentował się pięknie?

Rodzaje traw ozdobnych

Skąd w ogóle wiedzieć, czy dana roślina jest trawą ozdobną, czy czymś zupełnie innym? Z reguły to bardzo proste – już sam wygląd powinien być wystarczającą podpowiedzią. Jak jednak wiadomo, natura bywa przewrotna i niekiedy trudno zidentyfikować niektóre rośliny. Okazuje się, że trawy ozdobne dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to trawy wysokie, do których zalicza się takie gatunki, jak trawa pampasowa, ostnica mocna, proso rózgowate, czy miskant chiński. Przedstawicielami traw niskich jest z kolei kostrzewa sina, kostrzewa nitkowata, turzyca oraz manna mielec.

Gdzie umieścić trawy ozdobne?

Trawa pampasowaBardzo istotnym aspektem w kwestii pielęgnacji roślin jest znalezienie dla nich odpowiedniej lokalizacji. Właściwe nasłonecznienie oraz podłoże to już połowa sukcesu. Najlepszym stanowiskiem dla większości traw ozdobnych będzie to, na którym są one wystawione na niemal pełne słońce. Warto jednak pamiętać, że odmiany o pstrych liściach wolą światło rozproszone. W kwestii sadzenia traw ozdobnych warto unikać cienia – rośliny te mają to do siebie, że w przypadku braku odpowiedniej ilości światła stają się słabe i wiotkie, a niekiedy zamierają. Trawy ozdobne są stosunkowo mało wymagające również w kwestii podłoża – dość łatwo przystosowują się do środowiska, w którym się znajdują, dlatego w zupełności wystarczy im średnio wilgotna i łatwo przepuszczalna ziemia ogrodowa. Doświadczeni ogrodnicy polecają unikać zbitego, zatrzymującego wodę podłoża przypominającego glinę – lepszym rozwiązaniem będzie jego przeciwieństwo, a mianowicie piaszczysta i sucha gleba.

Pielęgnacja traw ozdobnych

Znalazłeś/aś odpowiednie miejsce dla swojej trawy ozdobnej? W takim razie czas najwyższy na odpowiednią pielęgnację!

  • Wysiew powinien mieć miejsce wtedy, gdy tego potrzebujesz. Doskonałym sposobem na piękne trawy na lato jest wyposażenie się w sadzonkę na początku wiosny i przesadzenie jej do odpowiedniej donicy. 
  • Podlewanie musi się odbywać regularnie, szczególnie w upalne dni. Zasada ta dotyczy zwłaszcza traw ozdobnych rosnących w donicach, ponieważ ziemia w nich zdecydowanie szybciej wysycha, a w efekcie pędy więdną. Urządzenia do nawadniania wysokiej jakości okażą się w tym przypadku niezbędne.  
  • Nawożenie jest działaniem, które w przypadku traw ozdobnych wystarczy wykonywać raz do roku, wiosną. Można wykorzystać nawóz granulowany lub nawóz w formie płynnej. 
  • Przycinanie jest niezbędne po zimowaniu – służy bowiem do tego, by ułatwić im ponowny rozwój. Usuwanie obumarłych i starych pędów powinno mieć miejsce raz do roku, na wiosnę. 

Opinia o tym, że trawy ozdobne są łatwe w uprawie jest jak najbardziej zgodna z prawdą. Nie należy jednak zakładać, że bez żadnej opieki staną się piękne i gęste. Stosowanie się do powyższych rad to idealny sposób na to, by cieszyć się tymi pięknymi, a jednocześnie budżetowymi rozwiązaniami na ogród, czy balkon.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP