Egzotyczne owoce w domu – jak uprawiać ananasa?

Późna jesień to coraz mniej prac w ogrodzie. Ogrodnicy, którym szczególnie w okresie jesienno-zimowym brakuje prac ogrodowych, mogą spróbować swoich sił przy uprawie roślin egzotycznych w domu. Takie rośliny przepięknie będą się prezentować chociażby w oranżerii (tzw. zimowym ogrodzie). Dziś kilka słów o uprawie ananasa.

Uprawa ananasaAnanas to jeden z najsmaczniejszych tropikalnych owoców, bogaty w witaminę A, B, C, PP a także w wartości odżywcze takie jak żelazo, magnez czy potas. Poza jego smakiem, dobrodziejstw jest wiele – poprawia pracę nerek, wątroby, wspomaga gojenie ran i oparzeń. Ten owoc zawiera dużo substancji o działaniu antynowotworowym, często stosuje się go w diecie nałogowych palaczy. Często stosuje się go także przy dietach – ze względu na niską kaloryczność i dużą zawartość błonnika.

Wydawać by się mogło, że w polskich warunkach ananasa można kupić tylko w sklepie. Nic bardziej mylnego! Każdy ogrodnik może zająć się uprawą ananasa w domu – szczególnie gdy nie może wykonywać prac w ogrodzie z uwagi na porę roku.

By posadzić ananasa, należy kupić dojrzały i zdrowy owoc. Co ważne, nie może być dotknięty chorobą, jak np. pleśń i mieć ładnie wyrośnięte, zielone liście. Następnie należy odciąć pióropusz z kawałkiem miąższu i ten miąższ od razu dokładnie wyciąć. Pióropusz ananasa należy oskubać z najmniejszych listków, pozostawiając tylko te duże, tak by powstał mały pień o długości około 2 cm. Następnie tak przygotowany pióropusz, który pełni rolę sadzonki, należy wstawić do wody i czekać aż roślina puści pierwsze korzenie.

Po wypuszczeniu korzeni sadzonkę należy dokładnie osuszyć – powinna schnąć ok. 1,5 tygodnia. Po osuszeniu należy ją posadzić w doniczce, w której powinna znajdować się wilgotna ziemia.

Ananas powinien stać w miejscu ciepłym (min. ok. 20 stopni C) i bardzo nasłonecznionym. Jeżeli zauważymy, że liście podsychają, należy przenieść roślinę w miejsce nieco chłodniejsze, ale nadal nasłonecznione. Ananasa należy regularnie podlewać – zimą około raz w tygodniu. Warto pamiętać, by podlewać roślinę wodą przestaną, nigdy taką prosto z kranu. Zanim roślina zakwitnie i wyda owoce minie sporo czasu (nawet 1,5 roku do pierwszego zakwitnięcia), jednak warto czekać. Liście ananasa są również bardzo efektowne i nawet przed kwitnięciem będą piękną dekoracją.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP