Hortensje ozdobą ogrodów i tarasów

Hortensje należą do najpiękniej kwitnących krzewów w ogrodzie za sprawą bujnych kwiatostanów, które latem przybierają różnorodne kolory. Można je także z powodzeniem uprawiać w donicach czy ozdobnych pojemnikach ustawionych na tarasach. Dowiedz się jak je pielęgnować, aby przestrzeń dookoła domu prezentowała się efektownie.

Hortensje – kwiat południowo-wschodniej Azji

kolorowa hortensjaHortensje pochodzą z krajów południowo-wschodniej Azji, a dzięki swemu pięknu zdobyły popularność na całym świecie. Rośliny te rosną nawet do 1,5 metra wysokości. Ich kuliste kwiatostany, które mogą osiągać długość nawet do 40 cm najczęściej występują w trzech wariantach kolorystycznych: niebieskim, białym i różowym. Ogromną zaletą tego krzewu jest długi okres kwitnienia, który potrafi sięgać od kwietnia do jesieni. Co ciekawe kwiaty utrzymują się na krzewach przez całą zimę, co stanowi wyjątkową formę dekoracji, zwłaszcza gdy przykryje je śnieg lub szron. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w ogrodzie w towarzystwie cisów, choiny kanadyjskiej, perukowców, brzóz czy strzyżonych bukszpanów. Tworząc rabatę z hortensjami warto wypełnić ją kwitnącymi bylinami np. zawilcami japońskimi, a w celu nadania lekkości całej kompozycji świetnie sprawdzi się towarzystwo traw ozdobnych.

Rodzaje hortensji

hortensja w doniczceKwiaty hortensji dostępne są w wielu odmianach. Występują w formie krzewu, małego drzewka, rośliny zielnej czy jako roślina w doniczce, którą możemy trzymać na tarasie. W tym przypadku hortensja nie powinna stać na południowej stronie tarasu oraz na północnej, gdzie będzie jej za zimno i za ciemno. Dla hodujących kwiat w donicach istnieje możliwość zakupu gotowej ziemi, którą można wsypać do pojemników, jednak warto pamiętać, aby zagwarantować na ich spodzie drenaż, który zapobiega staniu wody na dnie. Na jej spód przydatne będzie również wysypanie keramzytu, który pomoże zapobiec gniciu korzeni rośliny.

Pielęgnacja w ogrodzie

Kwiaty południowo-wschodniej Azji doskonale prezentują się w każdym ogrodzie. Ich niezaprzeczalną zaletą jest wysoka odporność na mróz, a także długi okres kwitnienia. Podstawą podczas pielęgnacji hortensji jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża – żyznego, o kwaśnym odczynie, najlepiej próchnicze i lekko wilgotne. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić ich w okolicy zbiorników wodnych. W celu zapewnienia obfitego kwitnienia zaleca się jej regularne nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu. Latem zbyt mocne promienie słoneczne mogą zaszkodzić hortensji, dlatego najlepiej jest je posadzić w miejscu półcienistym, gdzie dostępne jest rozproszone światło. Podczas tej pory roku zaleca się codzienne podlewanie rośliny. Z kolei podczas zimy warto zadbać o odpowiednie przygotowanie rośliny do niższych temperatur, by ponownie zakwitła wiosną. W tym celu należy przykryć jej korzenie przy glebie, aby zabezpieczyć je przed przemarzaniem, a jej górę okryć siatką cieniującą. Jeśli kwiat stoi na tarasie warto zimną przenieść go do chłodnego pomieszczenia np. garażu oraz podlewać ją co 10 dni.

Jeśli szukasz kwiatów, które przetrwają nawet trudne warunki atmosferyczne – hortensja sprawdzi się znakomicie. Zadbana stanie się piękną ozdobą przydomowych ogrodów i tarasów. Długi okres kwitnienia pozwala cieszyć oko ciepłymi kolorami kwiatostanów przez wiele miesięcy w roku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP