Całoroczne krzewy ozdobne

Listopad to czas, w którym procesy wegetacyjne ustają, co łatwo zauważyć w przydomowych ogródkach. Istnieją jednak krzewy, które mimo niesprzyjających warunków, nieco ożywiają swoją kolorystyką klomby. Dowiedz się, które z nich warto posadzić w ogrodzie, jeżeli zależy ci na kolorowych akcentach przez cały rok.

beriberiBerberysy to krzewy przybierające, w zależności od odmiany, rozmaite odcienie czerwieni, pomarańczu, różu i zieleni. Ich drobne liście występują w małych skupiskach zwanych bukiecikami. Charakterystyczną cechą berberysów są drobne ciernie. Ten krzew występuje aż w pięćdziesięciu odmianach, pośród których znajdują się takie zachowujące liście przez cały rok. Większość jednak gubi je jesienią, a podczas zimy zostaje tylko z czerwonymi jagodami świetnie przełamującymi monotonię kolorów w ogrodzie. Berberysy są roślinami długowiecznymi, niewymagającymi szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

bukszpanWiecznie zieloną rośliną ozdobną jest bukszpan, który dodaje pozytywnego akcentu podczas chłodniejszych pór roku. Ze względu na swoje walory estetyczne, znakomicie nadaje się do tworzenia żywopłotów oraz ogrodowych obwódek. Ta roślina sprawdza się także w pojedynkę, ponieważ można jej nadać dowolny, ozdobny kształt. Często spotykanymi figurami w ogrodach są kule oraz stożki. Tworzenie oryginalnych kształtów jest możliwe dzięki gęstemu listowiu tego krzewu. Roślina ta nie ma dużych wymagań względem stanowiska uprawy, preferowane są jednak miejsca nasłonecznione.

glogKolejną rośliną, która także może przynieść radość z uprawiania jest głóg występujący w formie krzewów bądź niewysokich drzewek. Na wiosnę kwitnie drobnymi białymi lub różowymi kwiatami, które mogą tworzyć okazałą ozdobę w formie ogrodowego baldachimu. Dodatkowo intensywnie, słodko pachnie. Jesienią, gdy liście opadną, na krzewie zostają jedynie małe, czerwone owoce – nie dość, że stanowią ciekawy akcent kolorystyczny, to przyciągają także zimujące ptactwo, dla których owoce głogu są smakowitym kąskiem.

jalowiecW roli ozdobnego krzewu znakomicie sprawdzi się, dobrze wszystkim znany, jałowiec. Nie wszystkie jego odmiany nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych, dlatego warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami tej rośliny. W Polsce najczęściej występuje jałowiec pospolity. Charakteryzuje się on ostrymi, kującymi igłami oraz owocami podobnymi do jagód. Jego wymagania są mało wygórowane, najlepiej jednak radzi sobie na glebie suchej bądź piaszczysto-glinianej oraz preferuje stanowiska nasłonecznione. Krzew osiąga wysokość 3-5 metrów wysokości.

trzmielinaEfektowną rośliną jest z pewnością trzmielina pospolita, która występuje w postaci rozłożystych krzewów dorastających do trzech metrów wysokości. Za sprawą jaskrawożółtych, czterograniastych owoców stanowi ona świetną dekoracją ogrodu podczas jesieni oraz zimy. Roślina jest łatwa w uprawie, ponieważ dobrze znosi niskie temperatury. Ponadto jest odporna na zanieczyszczenia i odnajduje się w przestrzeni miejskiej. Owoce trzmieliny pospolitej są trujące, więc należy zachować ostrożność podczas przebywania dzieci w ogrodzie.

Jesienią oraz zimą w ogrodzie wcale nie nie musi być monotonnie. Istnieje wiele roślin, które mogą być świetną ozdobą podczas chłodniejszych pór roku. Krzewy zimozielone nie są wymagające, dlatego z łatwością znoszą minusowe temperatury. Dzięki kolorowym akcentom ogród będzie pełen życia przez cały rok.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP