Ogródek ziołowy – zakładanie i pielęgnacja

zakladanie-i-pielegnacja-ogrodka-ziolowego

Świeże zioła wykorzystywane w kuchni nie muszą wcale pozostawać w sferze marzeń. Uprawa roślin, które najczęściej wykorzystujemy do gotowania wcale nie jest trudna, więc zamiast jedynie zazdrościć tym, którzy mają hodują bazylię, miętę czy koperek, można samemu zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Jak założyć ogródek ziołowy i zadbać o dobrą kondycję roślin?

Jak założyć ogródek ziołowy?

jak-zalozyc-ogrodek-ziolowyNa samym początku tej przygody trzeba wybrać odpowiednie miejsce, które dobrze wpłynie na rozwój naszego ogródka. O ile jakość gleby nie ma aż tak dużego znaczenia, o tyle ważne jest duże nasłonecznienie, bowiem większość ziół do prawidłowego rozwoju wymaga słońca przez co najmniej sześć godzin dziennie. Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża to wystarczy dobrze przekopać i spulchnić glebę oraz usunąć z niej wszelkie chwasty. Można ewentualnie dorzucić trochę naturalnego nawozu, ale nie jest to obowiązkowy zabieg. Jeśli chcesz szybko cieszyć się smakiem świeżych ziół to możesz kupić już podrośnięte sadzonki w doniczkach i po prostu przesadzić je do gleby. Warto jednak podejść do zadania bardziej ambitnie i zbudować swój ogródek ziołowy od podstaw, czyli rozpocząć od stworzenia własnych rozsad, a jak podrosną – wsadzić je do gruntu. Jest także możliwość umieszczenia nasion od razu na ogródku, jednak należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe oraz wymagania poszczególnych roślin.

Ogródek ziołowy – jakie zioła wybrać?

Zanim jednak zacznie się przygotowania warto zastanowić się, jakie zioła posadzić w ogródku. Najlepiej przeanalizować swoje kuchenne zwyczaje i zakupić sadzonki tych roślin, które naprawdę będziemy wykorzystywali do gotowania. Najczęściej w ogródkach ziołowych pojawia się bazylia, oregano, majeranek, rozmaryn, tymianek, lubczyk i mięta. Drugą opcją poszukiwania roślin, które zagoszczą w naszych rabatkach jest rozważenie, które gatunki najbardziej będą cieszyć nasze oczy i nos. W tym kontekście ludzie często sięgają po piękne i intensywnie pachnące zioła takie jak melisę, estragon czy lawendę. Przy tworzeniu ogródka ziołowego należy pamiętać, że niektóre rośliny, takie jak szałwia czy mięta, bardzo szybko rosną i nie powinno się ich sadzić obok wolniejszych kolegów (rozmaryn, bazylia, majeranek), bo mogą one zahamować ich wzrost.

Jak pielęgnować ziołowy ogródek?

scinac-ziolaOgródek ziołowy to dobry pomysł również dla tych, którzy z ogrodnictwem na co dzień nie mają wiele wspólnego, bowiem nie jest on trudny w utrzymaniu. Rośliny te nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak należy pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów. Zioła wystarczy regularnie, ale niezbyt intensywnie podlewać – nie wymagają one tak dużego nawodnienia, jak warzywa. Ważne jest też przycinanie, ponieważ rośliny te nie powinny zostać dopuszczone do zakwitnięcia.

Posiadanie własnego ogródka ziołowego to nie tylko ogromna przyjemność związana z wykorzystywaniem świeżych przypraw w kuchni, ale i wielka satysfakcja z wyhodowania czegoś samodzielnie. Ci, którzy nie mają tego szczęścia, by posiadać rabatki lub wolne przestrzenie w ogrodzie, nie muszą wcale z tego rezygnować – balkon lub nasłonecznione miejsce w kuchni również mogą się sprawdzić jako miejsce na ziołowy mini ogródek!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP