Ogród w stylu angielskim – jak powinien wyglądać?

angielski ogrod

Ogród angielski jest od wielu lat inspiracją dla właścicieli przydomowych ogródków. Podczas odtwarzania jego klimatu warto wziąć pod uwagę elementy nadające spójność wszystkim angielskim ogrodom. Oto wyznaczniki stylu z Wysp Brytyjskich.

ogrod angielskiStyl angielski charakteryzuje naturalność, którą oddaje asymetria i nieregularność. Kompozycje kwiatów posadzonych w niewielkich odstępach mają być stylizacją roślinności występującej w warunkach naturalnych, w których rośliny niższe rosną pod wyższymi. Dobranie odpowiednich kwiatów pozwoli skomponować kolorowe plamy, które mogą stać się motywem występującym w różnych częściach ogrodu. Bujna roślinność stanowi przeciwwagę dla starannie przystrzyżonego trawnika oraz żywopłotu, na których pielęgnację Anglicy, jak mówi przysłowie, potrzebują 300 lat. Do urządzenia ogrodu utrzymanego w stylu angielskim używane są wyłącznie naturalne materiały takie jak drewno, kamień oraz cegły.

alejki angielskieCechą charakterystyczną ogrodów jest ich zabudowa. Przechadzając się krętymi ścieżkami można natknąć się na obiekty małej architektury. Do często stosowanych należą kamienne rzeźby oraz niewielkie murki porośnięte roślinami. Różane kwiaty porastają ceglane mury. Często występujące pergole są idealnym miejscem na ekspozycję pnącej roślinności. Tajemniczości z pewnością dodadzą drewniane bądź żeliwne furtki prowadzące do mniej eksponowanych części ogrodu. Elementem bardzo często spotykanym są różnego rodzaju strumyki, kaskady czy niewielkie zbiorniki wodne. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie poidełek dla ptactwa, które z pewnością doda ogrodowi uroku.

roze angielskieRoślinność stosowana w stylu angielskim powinna być naturalna i nie wymagająca zbyt wielu środków pielęgnacyjnych. W ogrodzie można posadzić róże, które znajdą miejsce nie tylko w rabatach, ale również na trejażach i pergolach. Do kolejnych roślin uprawnych można zaliczyć pachnące byliny takie jak mikołajki, kocimiętki, liliowce. Swoje miejsce powinny także znaleźć ozdobne trawy oraz krzewy. Barwy najczęściej wykorzystywane w stylu angielskim są utrzymane w tonacjach pastelowego różu, błękitu oraz bieli. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie części ogrodu na uprawę warzyw i ziół, których zapach będzie rozbudzać apetyt domowników.

herbatka angielskaStworzenie ogrodu w stylu angielskim jest z pewnością czasochłonnym zadaniem. Odtworzenie klimatu angielskiego parku wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu oraz pracy. Poniesiony trud z pewnością zostanie wynagrodzony podczas chwil relaksu na altanie wśród kwitnących kwiatów oraz przy szumiącym strumyku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP