Marzec w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

ogrod-w-marcu

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – jest to doskonały czas na podjęcie sezonowych prac w Twoim ogrodzie. Początek cieplejszej pory roku niesie ze sobą aktywności związane z przycinaniem, sadzeniem oraz zabezpieczeniem roślin. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jakie działania podjąć na swoim podwórku, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Marzec w ogrodzie – jakie prace wykonać?

Swoje poczynania zacznij od niezbędnego przycinania drzew i krzewów. Lawendę, budleję, tawuły i hortensję skróć do ¼ wysokości pędów, dzięki czemu dokładnie zbudujesz kształt, jaki będą przybierały rośliny w czasie wzrostu. Taki typ kształtowania nazywa się cięciem formującym. Chcąc pozbyć się starych, schorowanych pędów pigwowca, leszczyny, kaliny, jaśminowca czy krzewuszki wykonaj cięcie sanitarne – pozbycie się słabszych elementów sprawia, że krzewy będą zdrowsze, a gdy przyjdzie czas – obficie zakwitną. Podobny zabieg przeprowadza się na żywopłocie, gdzie jego regularne formowanie pozwala na osiągnięcie gęstej, jednolitej powierzchni zielonej. Pamiętaj, aby zaraz po przycięciu posmarować odsłonięte miejsca specjalną maścią ogrodniczą, co zapobiegnie infekcjom grzybiczym i pasożytniczym Twoich roślin. Czynności pielęgnacyjne nie ominą Cię również w przypadku trawnika. Po okresie zimowym wymaga on specjalnej troski. Przywracanie go do formy, rozpocznij od wygrabienia sprężystymi grabiami suchych liści, resztek gałęzi i martwych źdźbeł, następnie wyrównaj powierzchnię i pozbądź się kretowisk. Do tego typu prac możesz także użyć wertykulaora, który oszczędzi Ci wysiłku. Następnie przejdź do napowietrzenia swojej murawy, wykonaj liczne nakłucia za pomocą wideł lub specjalnego aeratora, a na tak przygotowaną powierzchnię nanieś wybrany nawóz. Na koniec należy zwałować całość zasiać świeżą trawą, najlepiej taką, jaka została wysiana wcześniej na całej powierzchni. Nasiona przykryj warstwą ziemi o grubości ok. 1 cm i lekko ją ubij.

Jakie rośliny posadzić w marcu?

sadzenie-roslin-wiosnaMarzec w ogrodzie to czas sadzenia i siania roślin jednorocznych i wieloletnich kwitnących. Przy sprzyjającej temperaturze – około 15 stopni Celsjusza wysiew i przetrzymywanie portulak, zatrwianów, szarłatów, floksów, astrów chińskich, aksamitek, cyni, niecierpków Waleriana, goździków Chabaud powinien odbywać się do specjalnie przygotowanych skrzynek, pojemników czy kuwet. Natomiast dwudziestostopniowe ciepło odpowiada takim gatunkom jak: celozja, werbena i lwia paszcza – w ich przypadku również wybieraj specjalnie donice. Bezpośrednio do gruntu, jeżeli ziemia nie jest zamarznięta, a szpadel wbija się w nią bez większych przeszkód, możesz siać smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry, a także cebulki roślin późno kwitnących odmian lilii, trawy ozdobne i paprocie ogrodowe. Rośliny te źle znoszą sadzenie na jesień i często wymarzają zimą.

Marcowy warzywnik i sad

Drzewka i krzewy owocowe wymagają podobnej pielęgnacji – jabłonie, grusze, porzeczki i krzaki agrestu należy odpowiednio przyciąć i zabezpieczyć przed infekcjami. Młodym drzewkom wytnij tylko pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się – zbyt silnie przycięte będą gorzej owocować. Natomiast te świeżo posadzone trzeba przyciąć: przewodnik skracamy o 1/3, a boczne pędy o 1/2. Dodatkowo wszystkim, zasadzonym jesienią, należy zapewnić wysoki poziom nawodnienia – w tym celu należy wykopać misę dookoła pnia i obficie podlać. W przydomowym warzywniku, jeżeli warunki są sprzyjające można rozpocząć wysiew bobu, grochu, rzodkiewki, pasternaku, marchewki, szpinaku, pietruszki. Sadzić bezpośrednio do gruntu można cebulę dymkę i czosnek. Grządki z nasionami warto przykryć włókniną, aby ochronić wschody przed spadkami temperatury.

Marzec w ogrodzie to niezwykle pracowity okres – pielęgnacji wymagają nie tylko nasadzenia ozdobne, ale również trawnik, warzywnik i sad. Przed nadejściem wyższych temperatur i upragnionego lata, warto wykonać część prac już teraz, aby należycie przygotować swój ogród do sezonu wiosenno-letniego. Na efekty swoich działań nie będziesz musiał długo czekać.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP