Zakładanie trawnika

Podstawową czynnością, jaką musimy wykonać przed założeniem trawnika jest przygotowanie podłoża. Jest to czynność niezwykle długotrwała i pracochłonna, ale to właśnie od jej przebiegu i staranności w dużym stopniu zależeć będzie wygląd naszego trawnika. 

Najistotniejsze dla rozwoju traw, trwałości i wytrzymałości  darni jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi – warstwy nośnej. Warstwa ta powinna mieć grubość 10-15cm. Powinna być budowana z takich składników, które pozwalają na stworzenie prawidłowej struktury, utrzymanie porowatości, przepuszczalności oraz elastyczności. Takie warunki zapewniają  optymalny rozwój korzeni traw przez odprowadzenie nadmiaru wody z wierzchniej warstwy i zmniejszenie ryzyka gnicia, a także ułatwiają dostarczanie tlenu i odprowadzanie dwutlenku węgla szkodliwego dla korzeni.
Ważne jest by z podłoża usunąć wszelkie nierówności, kamienie czy śmieci. Jeżeli w ogrodzie posiadamy już drzewa i krzewy, to właśnie teraz zastanowić się, które z nich mają nadal zdobić nasz ogród, a które chcemy wykarczować.

Wyrównanie powierzchni jest bardzo ważnym krokiem przy zakładaniu trawnika. Przy większych nierównościach należy zdjąć warstwę ziemi urodzajnej, a następnie przystąpić do wyrównania podglebia i dopiero wyrównane podglebie przykryć warstwą ziemi urodzajnej.

Trawnik możemy od początku do końca przygotowywać i pielęgnować sami, możemy też skorzystać z metody darniowania.

Darniowanie polega na rozkładaniu gotowej darni w postaci pasów lub płatów (np. trawnik z rolki). Ta metoda jest bardzo atrakcyjnym sposobem zakładania trawnika, w dużej mierze oszczędzającym nasz czas i energię. Jest to podstawowa zaleta darniowania i usprawiedliwienie tego niemałego wydatku. Taki sposób powstawania trawnika ma też kilka istotnych wad: największą z nich jest wysoka cena gotowej darni.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP