Lampy solarne – światło bez kosztów

Lampy solarne stają się coraz bardziej popularne i goszczą już w wielu ogrodach. Są nie tylko źródłem światła, ale dobrze dobrane służą jako element ozdobny. Najczęściej ustawiane są przy bramie, wjeździe do garażu, w pobliżu tarasu, ale również równolegle rozstawione przy ścieżkach ogrodowych.

Największą zaletą lamp solarnych jest fakt, że nie wymagają one dużego wkładu pracy w ich zamontowanie oraz utrzymanie. Najczęściej są całkowicie bezobsługowe, wystarczy je tylko dobrze zamontować na początku. Mogę być stosowane przez cały rok, niezależnie od pory roku
i pogody za oknem. Kolorowe lampki mogą rozświetlić nawet najbardziej deszczowy dzień i poprawić samopoczucie mieszkańców oraz ogólną atmosferę.

Dlaczego są one coraz częściej wybierane? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Jest to bardzo tanie rozwiązanie problemu oświetlenia w ogrodzie. Nie wymagają dostępu do energii elektrycznej. Pracują bowiem dzięki energii słonecznej, która jest gromadzona w ich akumulatorach przez cały dzień, po to, aby wieczorem zabłysnąć. Urządzenia solarne są przyjazne dla środowiska i nie wymagają instalowania w ogrodzie sieci elektrycznej, co jest znacznym ułatwieniem. Źródłem światła w lampach solarnych jest dioda LED, która w styczności ze słońcem nagrzewa się i magazynuje energię w akumulatorach.

W doborze odpowiednich lamp kierujmy się przede wszystkim ich rozmiarem. Na początku należy ustalić jak dużą przestrzeń chcemy oświetlić. Musimy jednak pamiętać o tym, że lampy solarne mają małą moc i ich energia starcza z reguły na 8 – 10 godzin. Poza tym świecą słabo więc jedna lampka nie wystarczy, aby urządzić przy niej wieczornego grilla.

W ofercie rynkowej znajdziemy więcej modeli lamp solarnych, które można dopasować do każdego stylu ogrodu. Od tych najmniejszych, bardziej ozdobnych niż praktycznych, po te największe stojące lub wiszące, a także różnokolorowe. Dzięki temu zróżnicowaniu nawet ci najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie. Przystępne są także ceny tych urządzeń.

Oprócz lamp solarnych, w gospodarstwach domowych możemy wykorzystywać również energię słoneczną do podgrzewania wody i oświetlania wnętrz. W tym celu przydatne są kolektory słoneczne najczęściej umieszczane na dachach domów lub na specjalnych ogrodowych konstrukcjach. Dobrze dobrana instalacja solarna dostarcza nawet 50% energii niezbędnej do zaopatrzenia domu w ciepłą wodę i światło.

Należy pamiętać, że lampy solarne nie mogą być stosowane wszędzie. W krajach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo małe, a klimat niesprzyjający, ich użyteczność w znacznym stopniu maleje, a czasami spada do zera.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP