Ogród w stylu francuskim – barokowy przepych w ogrodzie

Projektując przydomowy ogród chętnie korzysta się ze sprawdzonych rozwiązań, gwarantujących osiągnięcie pożądanego efektu wizualnego. Obecnie spośród szerokiej gamy różnorodnych sposobów aranżacji zieleni, często wybierany jest ogród w stylu francuskim, którego początki sięgają XVII-wiecznej, barokowej Francji. Najpiękniejszym przykładem tak niezwykłej aranżacji przestrzeni jest ogród w Wersalu, który za czasów Ludwika XVI stał się wzorem i symbolem doskonałości dla wielu projektantów z całej Europy. W Polsce również możemy spotkać wiele przepięknie utrzymanych ogrodów francuskich, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

W ogrodzie francuskim wytyczona jest przede wszystkim główna, środkowa alejka, względem której panuje idealna, obustronna symetria, stwarzająca poczucie całkowitego ładu i harmonii. Poszczególne drzewa i krzewy oddalone są od siebie w równej odległości i co ważne, zawsze odpowiednio przystrzyżone. Obecnie utrzymanie ogrodu francuskiego jest o wiele łatwiejsze niż wiele lat temu, ponieważ dysponujemy takimi urządzeniami ogrodniczymi jak specjalistyczne nożyce do żywopłotu. Utrzymaniu idealnie przystrzyżonego trawnika służą kosiarki, kosy czy podkaszarki.

Ogród w stylu francuskimProjektanci dawnych, historycznych ogrodów w stylu francuskim, pomimo ograniczonych możliwości, dbali szczególnie o wykorzystanie niezwykłych właściwości kontrastu i światłocienia, które mają wpływ na wizualny odbiór poszczególnych fragmentów zieleni. Efekt ten uzyskiwano między innymi dzięki zróżnicowaniu wysokości terenu ogrodu, a także na skutek sadzenia różnorodnych i wielobarwnych gatunków roślin, które znacząco urozmaicały otaczający krajobraz, czyniąc go jeszcze bardziej niepowtarzalnym i malowniczym. Dbano również o zastosowanie wielu dekoracji w postaci rzeźb i bogato zdobionych fontann. W centralnym punkcie głównej alei usytuowane były zazwyczaj szczególnie wyjątkowe elementy ozdobne, które jednoznacznie wskazywały na dostojność i rozmach. W całym ogrodzie wytyczone były alejki, wzdłuż których ustawiano ławki, tworzone zazwyczaj na indywidualne, specjalne zamówienie. W tym miejscu nie mogło zabraknąć także labiryntów. Z czasem pokuszono się również o umieszczenie punktu widokowego, z którego można było podziwiać ogród w pełnej krasie.

Rogalin - Pałac BranickichWspółcześnie najbardziej znany i ceniony ogród francuski w Polsce znajduje się w Białymstoku i stanowi integralną część parku przy Pałacu Branickich, w którym obecnie swoją siedzibę ma Akademia Medyczna. Jest to cenny zabytek architektoniczny późnego baroku, a ze względu na swoją wysoką rangę bywa nazywany wręcz Wersalem Północy. W parku pałacowym umieszczono cztery fontanny i dwadzieścia cztery pomniki. Ze względu na niepowtarzalny charakter. miejsce to jest licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski, jak również zza granicy.

Warto również wspomnieć o ogrodzie francuskim zlokalizowanym od zachodniej strony pałacu w Rogalinie, pochodzącym z drugiej połowy XVIII w. Łączy on w sobie elementy stylu francuskiego i holenderskiego, co czyni go jeszcze atrakcyjniejszym i ciekawszym. Niezwykłą ozdobą tego wspaniałego miejsca jest również przepiękny bór dębowy, największe w Europie skupisko pomników dębowych, w skład którego wchodzą unikalne, wieloletnie okazy, między innymi występujące obok siebie Lech, Czech i Rus.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP