Rozsada roślin – jak prawidłowo wykonać ją w domu?

rozsada-roslin-w-domu

Każdy, kto uprawia w swoim ogrodzie wybrane gatunki warzyw i owoców, powinien znać podstawowe zasady wysiewania roślin. Dzięki nim można bowiem znacznie szybciej wyprodukować kolejne okazy zdrowych i smacznych sadzonek. Jak prawidłowo wykonać rozsadę roślin w domu?

Rozsada roślin

jak-wykonac-rozsade-roslinRozsadę stanowią młode rośliny, które zostały wyhodowane ze wcześniej zebranych nasion, umieszczonych w specjalnych pojemnikach. Można ją przeprowadzić samodzielnie, a gdy sadzonki osiągną odpowiednią dojrzałość, przesadzić roślinki bezpośrednio do gruntu. Przygotowanie rozsady nie jest niezbędne w przypadku sadzenia większości warzyw i owoców, jednak umożliwia wyraźne przyspieszenie plonu. Dodatkowo, wpływa także korzystnie na uprawę roślin ciepłolubnych. Spośród gatunków przeznaczonych do uprawy z rozsady, wskazuje się między innymi dynię, jarmuż, szczypiorek, sałatę, buraki liściowe czy pietruszkę. Z kolei pomidory, paprykę, kalafiora i kalarepę można wyhodować wyłącznie z wcześniej przygotowanej rozsady.

Jak wykonać rozsadę roślin?

rozsada-roslinPrawidłowe przeprowadzenie rozsady warto rozpocząć od przygotowania jałowego podłoża, w pełni wolnego od zanieczyszczeń i grzybów. Powinno ono zawierać przede wszystkim torf i piasek, dodatki w postaci organicznych nawozów nie są konieczne (gotowe podłoże do wysiewu jest dostępne w sklepach ogrodniczych). Ponadto, aby młode sadzonki odpowiednio się rozwinęły należy zadbać o zapewnienie im przystosowanych do rozsad pojemników, na przykład wielodoniczek, które umożliwiają swobodne przerastanie korzeni i jednocześnie są wygodne do przenoszenia. Świetnie sprawdzą się także drewniane skrzynki lub krążki torfowe. Nie bez znaczenie pozostaje również stworzenie korzystnych warunków dla kiełkujących nasion. Doniczki trzeba umieścić w jasnym i przewiewnym miejscu, zaś podłoże powinno być przez cały czas lekko wilgotne (podlewanie rozsady najlepiej wykonywać za pomocą zraszacza z letnią wodą). Poza tym, istotną kwestią jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu – większość roślin dobrze rozwija się w temperaturze pokojowej, dlatego można je z powodzeniem hodować w domu na parapecie okiennym.

Kiedy wykonać rozsadę roślin?

Według ogólnych wskazówek, produkcję rozsady w domowych warunkach najlepiej zaplanować na luty i ewentualnie początek marca. Aby uzyskać zdrowe sadzonki, warto jednak sprawdzić wymagania wysiewu dla konkretnych gatunków roślin. W przypadku popularnych warzyw, takich jak brokuł, pomidor, papryka oraz bakłażan wysiew do rozsady przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Nieco później, między kwietniem, majem a czerwcem można natomiast rozpocząć rozsadę jarmużu i ogórka. Wysadzanie w stałe miejsca przeprowadza się z reguły późną wiosną lub na początku lata.

Rozsada roślin to niezwykle prosty i sprawdzony sposób na otrzymanie kolejnych sadzonek do domowego ogrodu. Aby wysiew się udał, młode rośliny potrzebują odpowiednich warunków. Kluczową kwestią jest przygotowanie jałowego podłoża, zapewnienie stałego poziomu wilgotności gruntu oraz wystarczającej ilości światła.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP