Formowanie roślin ogrodowych

Formowanie roślin ogrodowych staje się coraz bardziej popularne. Dzięki takiemu zabiegowi ogród stanie się nie tylko miejscem odpoczynku, ale również pracownią do rozwijania pasji, a nawet tworzenia dzieł sztuki. Warto poznać podstawowe zasady formowania krzewów i drzew w ogrodzie.

Formowanie bukszpanuPrzede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do tego, by je formować. Z pewnością najlepiej sprawdzi się w tym przypadku bukszpan wieczniezielony, buk, grab czy lipa drobnolistna. Drzewka i krzewy liściaste mogą wymagać większej ilości pracy, ponieważ rosną szybciej niż iglaste – w związku z tym ich pielęgnacja jest bardziej wymagająca. Istotną kwestią jest również czas, kiedy to należy przeprowadzić przycinanie. Formowanie roślin najlepiej wykonywać co najmniej dwa razy w roku – na przestrzeni maja i września. Wówczas można spodziewać się, że przycinane rośliny stworzą ładne, zwarte bryły. Po upływie 2 lat tak częste przycinanie nie będzie konieczne, gdyż uzyskana bryła nie powinna się znacząco zmieniać.

Aby osiągnąć wymarzony kształt rośliny, warto skorzystać z gotowych szablonów. Może być to metalowa konstrukcja lub listwy wykonane z drewna – taki szablon nakłada się na roślinę, a następnie przycina wszystkie pędy z niego wystające. W tym celu warto użyć wygodnych w użyciu nożyc akumulatorowych lub elektrycznych.

Oryginalny ogródWażne jest, aby nie zapominać o podlewaniu roślin formowanych. Jeśli zabraknie im wody, mogą dość szybko zachorować. Dzieje się tak, ponieważ brak odpowiedniego nawodnienia bardzo je osłabia. Formowane drzewa i krzewy potrzebują także minerałów, które są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Część z nich zapewnia podlewanie, jednak nie jest to wystarczający zabieg. Warto zatem pamiętać o tym, aby takie rośliny nawozić – można używać kompostu, ale wypada mieć na uwadze, że na okres jesienno-zimowy trzeba stosować specjalne nawozy. Wynika to z faktu, że formowane rośliny nie wykazują dobrej odporności na mróz.

Kształty, jakie można uzyskać dzięki formowaniu roślin, w zasadzie nie wyznaczają żadnych granic. Na niektóre formy trzeba czekać nawet do kilku lat, ale uzyskany efekt wynagradza cierpliwość. Bardzo popularne konstrukcje to kule, spirale i stożki. Oprócz nich w wielu ogrodach można zobaczyć szczególnie oryginalne kształty, takie jak zwierzęta czy sylwetki ludzi.

Formowanie krzewówFormowanie roślin stało się nie tylko zajęciem służącym poprawie wyglądu ogrodu, ale także sztuką. Przekonać się o tym można oglądając przeróżne ogródki z całego świata – Hidcote Manor Gardens w Gloucestershire to jeden z najchętniej odwiedzanych sadów w Wielkiej Brytanii. Jego plan jest niezwykle interesujący – posiada aż 28 wnętrz, a każde z nich jest nieco inne. Odwiedzając te ogrodowe pokoje można poczuć odmienna atmosferę w każdym z nich. Nie jest to jedyny taki ogród w Europie, który zachwyca swoim wyglądem. Następnym wartym zobaczenia jest renesansowy Villandry we Francji. Można w nim ujrzeć przeróżne geometryczne kształty, symbole muzyczne, labirynt czy ogród wodny – warto przejrzeć zdjęcia tych miejsc w poszukiwaniu inspiracji.

Rośliny formowane to oryginalna, nierzadko budząca zachwyt ozdoba każdego ogrodu. Osiągnięcie określonego kształtu danej rośliny, a następnie jej odpowiednia pielęgnacja, wymaga co prawda dużej systematyczności i cierpliwości, jednak efekt końcowy z pewnością wart jest takich starań.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP