Ochłodzenie w ogrodzie – kilka słów o basenach ogrodowych

Tegoroczny początek lata zaskoczył falą upałów po kilku tygodniach pogody „w kratkę”. Gdy za oknem piękna, słoneczna pogoda, człowiek wydziela więcej endorfin, znanym wszystkim jako hormony szczęścia. Dzieci cieszą się z wakacji, a dorośli z utęsknieniem czekają na urlop. W takie gorące, duszne dni poszukuje się wszelkiego rodzaju sposobów na ochłodzenie. W ten upalny czas każdy marzy o wskoczeniu do chłodnej wody. Z myślą o spędzaniu letniego czasu w ogrodzie, można pomyśleć o zainwestowaniu w basen ogrodowy.

Zanim zdecydujemy się na budowę basenu należy dokładnie zaprojektować instalacje towarzyszącą oraz zdecydować, czy wolimy basen odkryty czy zadaszony. Trzeba też wziąć pod uwagę, w jakiej odległości od domu chcemy usytuować basen- im dalej, tym większe będą koszty związane z ogrzewaniem wody. Istotnymi parametrami do ustalenia są również pobór prądu przez urządzenia, wykorzystanie środków chemicznych do uzdatniania wody oraz sposób oświetlenia. Produkty instalacji basenowej powinny znajdować się w pomieszczeniu oddalonym maksymalnie 15m od basenu. Kiedy zostanie już wybrana lokalizacja oraz podjęta zostanie decyzja dotycząca parametrów, czas na wizualne zaprojektowanie basenu. W zależności od zasobności portfela, można stworzyć oryginalny kształt lub skorzystać z gotowych form.

W przypadku większej inwestycji, najlepszym wyborem będzie basen betonowy, budowany w wykopanej niecce, wykładany folią pokrytą akrylem, co zwiększa jego odporność. Jego największą zaletą jest dowolność kształtów, rozmiarów i głębokości – istnieje możliwość stworzenia własnego projektu.

W przypadku szybkiej budowy akwenu wodnego w ogrodzie, można skorzystać z gotowych, poliestrowych form, wzmocnionych włóknem szklanym oraz utwardzanych termicznie. W zależności od konkretnego modelu, baseny tego typu montuje się bezpośrednio na powierzchni lub umieszcza w wykopanej niecce. Zarówno basen betonowy czy ten wykonany z poliestru wymagają stosowania pomp, filtrów oraz środków do uzdatniania wody, o czym warto pomyśleć przy planowaniu budowy.

Równie popularnymi, a zdecydowanie mniej kosztownymi basenami są baseny mobilne, wykonane z tworzyw sztucznych czy dmuchane. Są świetną alternatywą w mniejszych ogrodach czy na terenie działek. Baseny mobilne mogą być mniejsze – wtedy często nie potrzebują pomp i filtrów, ale mogą być też o większych powierzchniach (w takiej sytuacji wyposażone są dodatkowo w filtry i pompy). Ich zaletą jest fakt, że można je rozłożyć jedynie na okres letni, a w chłodniejszych porach roku schować w bezpieczne miejsce. Na rynku są dostępne różne kształty i rozmiary takich basenów, więc można je dobierać w zależności od potrzeb i możliwości, a dzięki ich niezbyt wygórowanej cenie, częściej można sobie pozwolić na ich zmianę.

Warto pomyśleć o pielęgnacji terenu wokół basenu. By odpoczynek w ogrodzie był przyjemny, należy zadbać o równo, regularnie koszoną trawę. W miejscach styku trawnika z płytkami umieszczonymi wokół basenu, czasem trudno dotrzeć kosiarką. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się podkaszarka, która umożliwia koszenie trawnika w trudno dostępnych miejscach.

Posiadacze basenów ogrodowych nie powinni zapominać o ich pielęgnacji i czyszczeniu. Należy pamiętać o usuwaniu liści i zanieczyszczeń na powierzchni wody. Odpowiednie dbanie o basen pozwoli cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością przez długie lata. Dodatkowo, basen doda ogrodowi elegancji i prestiżu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP