Pelargonie w ogrodzie – jak prawidłowo o nie dbać?

pelargonie-w-ogrodzie

Zbliżający się wielkimi krokami maj zachęca do tego, by w przydomowych ogrodach pojawiało się coraz więcej kolorów. Okazałe rabaty kwiatowe bez wątpienia sprawią, że podczas wiosennych przyjęć nasze działki będą prezentować się naprawdę wyjątkowo. W tym celu warto postawić na pelargonie w ogrodzie – jak prawidłowo o nie dbać? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek.

Kwiatowy urok w czystej postaci

pelargonie-w-ogrodzieNiezwykle barwne i pachnące pelargonie może z łatwością zakupić w wielu centrach ogrodniczych. Najbardziej popularną odmianą doskonale nadającą się do posadzenia na działce jest przede wszystkim pelargonia rabatowa. Odznacza się ona omszonymi liśćmi, mięsistymi, rozgałęzionymi pędami, osiągającymi nawet 50 cm wysokości, a jej największą ozdobę stanowią delikatne, pełne lub półpełne kwiatostany. Różnorodność odmian pelargonii rabatowych sprawia, że znajdziemy pośród nich okazy białe, intensywnie czerwone, koralowe, a nawet dwukolorowe. Ciekawym gatunkiem jest ponadto tak zwana pelargonia pachnąca, zdolna do wytwarzania różanej, cytrynowej woni czy też zapachu gałki muszkatołowej.

Pelargonie w ogrodzie

Według opinii ogrodników pelargonie, wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, najlepiej wysadzać w połowie maja, gdy temperatura przy gruncie nie spada już poniżej 0°C. Właściwy dobór kolorów i kształtów roślin pozwala stworzyć z poszczególnych okazów przepiękne, kwiatowe dywany. Sadzonki pelargonii będą się prawidłowo rozwijać głównie na stanowiskach słonecznych (w cieniu dobrze czuje się jedynie pelargonia bluszczolistna) oraz osłoniętych, do których nie docierają podmuchy wiatru. Zbyt mocne powiewy mogłoby bowiem spowodować łamanie lub stopniowe kruszenie się łodyg. Optymalna gleba dla pelargonii powinna natomiast zawierać sporą ilość próchnicy i innych składników odżywczych, a także dobrze przepuszczać wodę. Po zakończeniu sezonu letniego warto pamiętać o tym, aby na zimę wykopać rośliny z gruntu.

Jak dbać o pelargonie?

pelargonie-w-ogrodziePo zasadzeniu pelargonii bardzo istotną kwestią jest ich regularna i prawidłowa pielęgnacja. Składa się na nią między innymi codzienne podlewanie, które nie powinno być zbyt obfite, ale na tyle silne, by zapobiec przesuszaniu się roślin. Od momentu umieszczenia pelargonii w glebie wiosną należy także zadbać o ich odpowiednie nawożenie. Najlepiej wykonywać je co 2 do 4 tygodni za pomocą specjalnych, wieloskładnikowych mieszanek zawierających fosfor, azot i potas. Pierwiastki te doskonale wpływają na obfite kwitnienie pelargonii, szybki wzrost roślin oraz kształtowanie się systemu korzeniowego. W związku z tym, że pelargonie często chorują z powodu ataków grzybów, zaleca się również od czasu do czasu spryskiwać ich liście biopreparatami hamującymi rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Pelargonie to niezwykle urokliwe, a jednocześnie stosunkowo proste w uprawie rośliny ogrodowe. Wielość gatunków sprawia, że bez trudu można znaleźć odpowiedni rodzaj, kolor a nawet zapach tych wyjątkowych kwiatów. Aby pięknie prezentowały się przez całą wiosną i lato, nie wolno zapominać o ich systematycznym podlewaniu oraz nawożeniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP