Trendy ogrodowe na 2017 rok

trendy ogrodowe wiosna 2017

Wiosna rozpieszcza nas pogodą idealną do pracy w ogrodzie, dlatego nie warto marnować czasu i już teraz zadbać o wygląd działki. Niedawno rozpoczął się zakupowy szał, w którym królują sadzonki i nasiona. Co jeśli nie chcemy w ogrodzie tych samych roślin, które rosną wszędzie co roku? Co w przypadku, gdy chcemy zachować oryginalność i zagospodarować zieloną przestrzeń w sposób nieoczywisty, ale miły dla oka? Przedstawiamy kilka nieszablonowych rozwiązań, które będą modne w tym roku.

Kolorowe aranżacje

Zagospodarowanie ogrodu w sposób atrakcyjny i efektowny perfekcyjnie ożywi ogród, a wykorzystanie do tego celu mniej oczywistych gatunków może tylko wzmocnić efekt. Roślin z kolorowymi kwiatami jest wiele, jednak w 2017 roku uwagę przykuwa mandevilla, zwana też dipladenią. Jest to roślina pnąca (doskonale nada się również na tarasy lub balkony), zachwycająca dużymi, różnobarwnymi kwiatami oraz błyszczącymi liśćmi, które będą doskonale współgrały z innymi kolorowymi gatunkami. Poza tulipanami czy hiacyntami, warto zwrócić uwagę na inne rośliny drobnocebulowe, takie jak puszkinie lub mieczyki. Ich delikatna barwa będzie przełamywać się z gamą kolorów w pozostałej części ogrodu, a efekt wzmocni posadzenie ich na przykład pod koronami drzew.

Kontrolowany chaos, czyli łąka w ogrodzie

kwiatowa lakaJeśli ogród ma pełnić funkcje nie tylko dekoracyjne, ale także rekreacyjne, warto poświęcić trochę miejsca na przestrzeń do rozstawienia leżaka czy rozłożenie koca. Owszem, można po prostu zasiać trawę, jednak dużo ciekawszym rozwiązaniem będzie kwietna łąka. Nie wymaga ona zaangażowania, wystarczy raz na jakiś czas zadbać, by za bardzo nie zarosła. Dzikie kwiaty nie potrzebują podlewania czy nawożenia, a później można je złożyć w piękny bukiet lub pleciony wianek. Łąka doskonale sprawdzi się w przestrzeni podmiejskiej, gdzie w ogrodzie znajdziemy namiastkę prawdziwej, wiejskiej polany.

Ozdobne iglaki

jalowiec pospolity ozdobnyW modzie są obecnie rośliny iglaste, których bujne korony upiększą ogród. Poza klasycznymi rozwiązaniami, takimi jak niewysokie limby czy jałowce pospolite, warto postawić na bardziej ekstrawaganckie koncepcje. W ostatnim czasie, dużą uwagę zwraca się na kolory, dlatego popularność w Polsce zyskują iglaki, które potrafią zmieniać barwy – latem są zielone, natomiast zimą np. purpurowe. Przykładem gatunku zmieniającego kolor może być Icee Blue – specjalna odmiana jałowca, którą można dostać w Internecie. Rośliny te ożywią ogród nie tylko w okresie letnim, ale także zimowym, kiedy w ogrodzie niewiele się dzieje.

Drzewa i krzewy znów w modzie

Choć do niedawna panował trend wycinania drzew owocowych, to jednak moda – tak jak w branży odzieżowej – zawsze wraca. Dlatego w 2017 roku jabłonie czy grusze znów będą na piedestale (jest to efekt boomu na zdrowe jedzenie, podobnie jak bardzo popularne ogródki warzywne). Jednak trend nie dotyczy tylko drzew owocowych – śmiało możemy też sadzić drzewa ozdobne czy inne sadowniki, takie jak krzewy. Mało kto wie, że np. aronia ma doskonałe właściwości zdrowotne, a drobne, czarne owoce kontrastujące z zielonymi liśćmi będą także pełniły funkcję dekoracyjną. Jeśli jednak nie przepadamy za przetworami z owoców, w ogrodzie warto posadzić np. magnolię. Jej rozłożysta korona pełna pięknych kwiatów na pewno przykuje uwagę każdego gościa, który odwiedzi nasz ogród.

Chociaż trendy w ogrodnictwie nie ulegają radykalnym zmianom, a wszelkie przemiany mają charakter procesu, to jednak w perspektywie lat wiele się zmienia. Moda i trendy tylko podpowiadają co ciekawego można w ogrodzie posadzić, jednak należy pamiętać, że to my i nasi bliscy mamy się w nim czuć dobrze.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP