Jak dbać o świąteczne drzewko?

Raz do roku choinka staje się ważnym elementem mieszkań Polaków. Symboliczne drzewko iglaste ozdabia domy podczas każdych świąt Bożego Narodzenia. Żywe drzewka mają nie tylko więcej walorów estetycznych, ale dodatkowo są ekologiczne, a ich produkcja jest mniej szkodliwa dla środowiska w porównaniu do sztucznych choinek. O żywe drzewko należy właściwie dbać – podlewać, pielęgnować oraz przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Polecamy zakup drzewek w donicach – może potem stać się częścią ogrodu. Co zrobić, żeby drzewko zakupione w doniczce przetrwało czas świąteczny i można je było wiosną posadzić w ogrodzie?

Przede wszystkim należy kupić zdrowe drzewko, bez suchych czy uszkodzonych gałęzi. Choinka powinna być hodowana w donicy, a nie wykopana z ziemi i umieszczona w niej kilka dni przed świętami. Różnica między takimi drzewkami jest zasadnicza. Świerk czy jodła hodowana w donicy posiada lepszy system korzeniowy, pojawiają się małe, jasne korzenie, które odpowiadają za przyjęcie się drzewka w ogrodzie. Drzewko przyniesione do domu należy najpierw wstawić do chłodnego pomieszczenia. W domowej temperaturze drzewko może stać tylko kilka dni, ponieważ w cieple ponownie budzi się do życia i pojawiają się nowe gałązki. By drzewko przetrwało w domu nie można również dopuścić, by jej łodygi zbyt nagrzewały się od lampek. Choinkę należy podlewać co kilka dni, jednak ziemia nie powinna być zbyt mokra, gdyż iglak może mieć potem trudność z przystosowaniem się do życia w ogrodzie. Po świętach choinkę należy ponownie odstawić w chłodne miejsce, a gdy ustąpią mrozy – na zewnątrz. Wiosną można posadzić drzewko w ogrodzie, na kwaśnym podłożu typowym dla iglaków.

Drzewko świąteczne można również wyhodować w ogrodzie samemu. Jeśli zostaną wsadzone 2-3 letnie sadzonki, ich wzrost zajmie ok. 5 lat. Choć to stosunkowo długo, nie należy się zrażać – iglaki nie są mocno wymagającymi roślinami. Najpopularniejsze drzewka świąteczne, świerki, mogą rosnąć zarówno na ziemi piaszczystej jak i na żyznej glebie. Kupując sadzonkę należy pamiętać, by była kształtna i w pełni zielona. Świerk powinien rosnąć w miejscu z pełnym dostępem światła. Ten gatunek iglaka należy wsadzić wczesną wiosną lub jesienią w błotnistą glebę i podlewać chociaż do czasu przyjęcia się rośliny. W okresach suchych świerki należy jednak systematycznie nawadniać, a wokół powinno się też rozłożyć korę, która zatrzymuje wodę. Im więcej wody otrzyma drzewko tym bardziej wzmocni się przed mrozem oraz lepiej będzie się rozwijać w przyszłym roku. Glebę pod iglakami powinno się również nawozić, najlepiej nawozem naturalnym, unikając nawozów wapiennych.

Choinka to królowa ozdób świątecznych – warto, by pięknie się prezentowała jako tło dla bombek i innych dekoracji. Zapach świerkowych gałązek jest wspaniałym uzupełnieniem aromatów świątecznych potraw.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP