Najpiękniejsze kwiaty jesieni, czyli kilka słów o astrach

astrywogrodzie

Mimo, że jesień niesie ze sobą ochłodzenie, nadal można podziwiać odmiany wielobarwnych kwiatów. Podczas tej pory roku na szczególną uwagę zasługują astry – zachwycają wyglądem oraz kształtem. Dzięki tym bylinom jesienny okres kojarzony jest przez ludzi nie tylko z opadającymi z drzew liśćmi, ale także z ogrodami zachwycającymi swoich właścicieli bogactwem niezwykłych barw. Co warto wiedzieć o tych niepowtarzalnych roślinach?

Słowo „aster” w języku greckim oznacza gwiazdę. Ze względu na swój blask, często nazywane są kolokwialnie gwiazdami jesieni, gdyż wyróżniają się na rabatkach działkowych na tle innych kwiatów. Stanowią niepowtarzalną ozdobę, można je także wykorzystywać jako dekoracje mieszkań, ponieważ cechuje je długa trwałość w wazonie. W Polsce najbardziej popularne są 4 odmiany astrów: nowoangielska, nowobelgijska, krzaczasta oraz chińska.

astryPierwsza grupa określana jest potocznie marcinkami nowoangielskimi. Gatunek ten charakteryzuje sztywna, zdrewniała łodyga, mogąca osiągnąć wysokość do około 2 metrów. Byliny te można sadzić w towarzystwie innych roślin. Ich delikatne kwiaty o licznych, lecz wąskich płatkach, występują najczęściej w różowych, fioletowych oraz niebieskich barwach. Zamykają się one wieczorami lub w trakcie opadów, a także zaraz po ścięciu – dlatego nie zaleca się ich obcinać do wazonu. Można cieszyć się ich widokiem od września do końca listopada.

Na wyróżnienie zasługuje również popularny aster nowobelgijski, bardzo silnie się rozrastający i tworzący gęste kępy. Często można spotkać go w wiejskich ogrodach lub nad brzegiem rzeki, gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenia. Zachwyca licznymi kolorami: niebieskim, różowym, fioletowym oraz czerwonym. Astry te pojawiają się w ogrodach już sierpniu i można je podziwiać do listopada. Nadają się do obsadzania terenów wokół budynków oraz płotów.

Dla zwolenników nieco niższych roślin idealny okaże się aster krzaczasty, dorastający do wysokości 20 – 50 cm. Wykorzystywany jest do sadzenia wzdłuż skalniaków, rabatek oraz murków. Kwitnie bardzo obficie od sierpnia do października. Wyróżnia go kulisty i zwarty wygląd.

astrywogrodzieIstnieje także jednoroczny gatunek – aster chiński, którego okres wykwitu przypada na lipiec i trwa do września. Rozmnażany tylko i wyłącznie poprzez wysiew nasion. Używany jest jako ozdoba kwietników, sprawdza się także jako kwiat cięty. Wielu ludzi decyduje się uprawiać go także na balkonach. W tej grupie roślin występuje wiele odmian, dla przykładu: astry piwoniowe, chryzantemowe, książęce oraz karłowe.

Te jesienne byliny są bardzo wytrzymałe, a ich uprawa łatwa. Wymagają jedynie słonecznych i przewiewnych stanowisk oraz żyznych i odpowiednio wilgotnych gleb. Należy je sadzić wczesną wiosną. Podczas rozkwitu warto nawozić je nawozami, dzięki czemu będą jeszcze obficiej rosnąć. Ponadto wymagają systematycznego podlewania. Astry są często atakowane przez szkodniki – przede wszystkim mączniaka prawdziwego. Kwiaty przez niego zaatakowane posiadają biały nalot na liściach. Jeśli zauważy się jego obecność, zaleca się usunąć chorą część rośliny, a następnie ją spalić. Alternatywą jest zrobienie oprysku.

Nie bez powodu jesień uznawana jest za najpiękniejszą porę roku. Odchodzące letnie dni i wysokie temperatury wynagradzają piękne widoki – ogrody tonące w wielobarwnych kwiatach, sprawiające, że nawet ta, smutna z pozoru, pora roku ma wielu swoich sympatyków.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP