W jaki sposób wyhodować rzeżuchę i trawkę wielkanocną?

Rzeżucha w skorupie

Ostatnie dni przed zbliżającą się Wielkanocą to doskonały czas, aby posadzić rzeżuchę i trawkę wielkanocną – rośliny, które nieodłącznie kojarzą się z tymi świętami. Stanowią one wyjątkową i naturalną dekorację stołu wielkanocnego. Różnego rodzaju stroiki i figurki warto zastąpić rzeżuchą lub trawką wielkanocną, które będą się prezentować znacznie lepiej. Ponadto rzeżucha dla wielu ludzi stanowi symbol odradzającego się życia.

rzeżuchaOprócz walorów dekoracyjnych rzeżucha ma również inne cenne właściwości. Jest bogata w składniki odżywcze, witaminy C, A, B1, E, K, PP, kwas foliowy, żelazo, magnez, jod i inne wartościowe dla organizmu składniki. Mimo, że jej ostry smak może być dla niektórych trudny do zniesienia, to warto dodawać ją do różnych potraw, gdyż ma pozytywny wpływ na zdrowie i urodę.

Rzeżucha między innymi wspomaga pracę trzustki, przyspiesza trawienie, odżywia włosy, skórę i paznokcie. Co więcej wyhodowanie rzeżuchy jest niezwykle proste i nie wymaga stworzenia specjalnych warunków. Aby cieszyć się rośliną należy przygotować nasiona rzeżuchy, watę lub ligninę, naczynie oraz wodę.

Posadzenie rzeżuchy to kilka prostych kroków:rzeżucha w skorupce jajka

  1. Wybrane naczynie, najlepiej płaskie należy wyłożyć przygotowaną watą lub ligniną.

  2. Następnie trzeba zwilżyć podłoże wodą i rozsypać nasiona na powierzchni. Warto zwrócić uwagę, aby nasiona były rozłożone równomiernie. W tej sposób efekt będzie jak najbardziej estetyczny, a gotowa rzeżucha mogła posłużyć za ozdobę.

  3. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Naczynie najlepiej ustawić w ciepłym i jasnym miejscu, np. na parapecie.

  4. Należy pamiętać, aby codziennie zraszać wodą uprawę, dzięki temu pierwsze nasiona wykiełkują już po 2-3 dniach, a po około tygodniu rzeżucha będzie gotowa do jedzenia lub wykorzystania jako dekoracja.

Równie łatwe i bezproblemowe jest wyhodowanie trawki wielkanocnej. W tym przypadku również wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków, aby już po kilku dniach cieszyć się bujną, soczyście zieloną trawką, która będzie stanowić idealne podłoże dla wielkanocnego baranka i kolorowych pisanek.

  1. Trawka wielkanocnaPierwszym krokiem jest zakupienie w sklepie zoologicznym lub ogrodniczym ziarenek owsa.

  2. Następnie należy wyłożyć tackę lub płaską doniczkę nawilżoną gazą i rozsypać na niej ziarenka.

  3. Naczynie powinno zostać umieszczone w słonecznym i ciepłym miejscu.

  4. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny, aby po około 6-8 dniach uzyskać gotową ozdobę.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli na własnoręczne stworzenie pięknej i naturalnej dekoracji wielkanocnego stołu. Co więcej każdy może pozwolić sobie na taką ozdobę, gdyż jej stworzenie jest bardzo proste.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP