Dalie – ozdoba każdego ogrodu

Końcówka lata jest dla niektórych przygnębiającym momentem świadczącym o nadejściu jesieni. Nie warto jednak myśleć o nadchodzących chłodach, a raczej powinno się maksymalnie wykorzystać ciepłe dni – szczególnie, że radosnemu nastrojowi sprzyja wówczas wygląd ogrodów. W tym czasie obfitują one w piękne gatunki kwiatów, jak na przykład dalie. Te dumnie wyglądające rośliny królują w ogrodach u schyłku lata, wzbogacając je swoimi kolorami.

Charakterystyka

Dalie to kwiaty osiągające od 20 do 150 cm wysokości, które występują aż w 2 tys. odmian! Dla ułatwienia sklasyfikowano je w grupach, których liczba z roku na rok się zmienia (10-15). Największą sławą cieszą się dalie dekoracyjne, anemonowe, pomponowe, kaktusowe oraz pojedyncze. Mają kwiatostany o różnych barwach i formach – ich wygląd jest zależny od gatunku. To rośliny bulwiaste, które kwitną od końca lata, aż do pierwszych przymrozków.

Kompozycje

Dzięki swoim niezwykłym barwom i kształtom, będą wyróżniać się pośród innych roślin ogrodowych. Z tego powodu można traktować je jak pojedyncze krzewy dostojnie górujące nad innymi, bądź tworzyć z nich rabaty, kwietniki czy klomby. Świetnie wyglądają również w towarzystwie warzyw, a nawet jako kwiaty balkonowe.

Pielęgnacja

fioletowa daliaTo rośliny lubiące lekko wilgotną i przepuszczalną glebę. Sadzi się je na początku maja w miejscach nasłonecznionych lub mało zacienionych, które są osłonięte od wiatru – to szczególnie ważne w przypadku wysokich odmian ze względu na ich kruche łodygi. Ta właściwość jest również powodem, dla którego powinno się w niektórych przypadkach podpierać kwiaty na specjalnych konstrukcjach, które pomogą im w zachowaniu stabilności. W zależności od odmiany, pomiędzy sadzonkami należy zachowywać odstęp od 25 cm w przypadku krótkich, do 60 cm w przypadku długich łodyg. By dalie ładnie się rozrastały i regularnie wypuszczały nowe pędy, należy je regularne przycinać.

Bulwy

dalia i motylPanujące w Polsce warunki atmosferyczne nie pozwalają na przechowywanie dalii w ziemi przez cały rok. Wraz z nadejściem pierwszych mrozów kwiaty zaczną czernieć – to znak, że najwyższy czas wykopać bulwy. Należy robić to ostrożnie (najlepiej widłami) tak, by nie uszkodzić karpy. Następnie usuwa się liście, a łodygę częściowo przycina. W celu pozbycia się z niej nadmiaru wody, dalie układa się bulwami do góry. Te z kolei należy wyczyścić i zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. Opcjonalnie można przysypać je trocinami, piaskiem bądź torfem i przechowywać w temperaturze 2-3 °C (maksymalnie 10°C). Co jakiś czas należy sprawdzać wygląd bulw – jeśli są pomarszczone, wystarczy lekko spryskać je wodą.

Dalie to bez wątpienia jedne z piękniejszych kwiatów ogrodowych, które zaskakują swoją wyjątkowością poprzez rozmaite kształty i barwy. Nie trzeba zbytnio się martwić, gdy nadejdą pierwsze przymrozki i pozbawią je urody, ponieważ dzięki odpowiedniemu postępowaniu można przechować bulwy dalii aż do wiosny, by w maju znów je zasadzić i oczekiwać na pojawienie się kolejnych kwiatów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP