Pergole sposobem na upał

Zacienienie ogrodu - pergola

W upalne letnie dni często szukamy schronienia w ogrodzie, w cieniu drzew bądź ozdobnych altan. Jest jednak jeszcze jeden sposób, by zacienić część zielonego królestwa i wyodrębnić w nim miejsce do odpoczynku i relaksu. W tym celu powinniśmy pomyśleć o pergoli ogrodowej.

Wedle definicji pergola to „budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze”. Formę tę stosowano już w od czasów średniowiecza. W zależności od poszczególnych epok architektonicznych, budowla przybierała różne formy – od lekkiej, niewyszukanej, drewnianej konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn.

Zacienienie ogrodu - pergolaPergola była stosowana w architekturze modernistycznej w Europie i Stanach Zjednoczonych, przed i po II wojnie światowej, głównie w awangardowych budynkach mieszkalnych i hotelach. Pergole instalowano m.in. na tarasach dachowych w postaci żelbetowych elementów na cienkich metalowych wspornikach.

Pergola w architekturze modernistycznej pełniła wiele funkcji, głównie była podporą dla roślin, zacieniała ogrody i tarasy, nadawała lekkość wizualną budowlom, integrowała budynki z niebem, była także nośnikiem dodatkowego oświetlenia elektrycznego.

Najważniejszą funkcją pergoli jest jednak zacienianie miejsca w ogrodzie:

  • pergola może być wykonana z różnych materiałów, w związku z tym każdy ogrodnik znajdzie taką, która idealnie korespondować będzie z ogrodem,

  • należy dobrze zaplanować miejsce, w którym umieszczona zostanie pergola, ponieważ gdy rośliny, które zostaną wsparte na pergoli urosną, dadzą upragniony latem cień.

  • warto pergolę lokalizować w miejscach odsłoniętych, w których panuje deficyt cienia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje pergoli?

Przede wszystkim drewniane i metalowe. Na rynku dostępny jest cały szereg takich konstrukcji, w różnych kształtach. Można znaleźć więc łuki, które warto postawić nad bramami, furtkami bądź alejkami. Oprócz tego dostępne są pergole proste, robione na wymiar, które mogą stanowić „ściany” np. dla otwartego tarasu. Można także zdecydować się na formę, w której zawarte jest siedzisko – taka pergola stanowić będzie więc zacienioną ławkę. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji i tego, jak wygląda ogród, w którym pergola ma się znaleźć.

Rośliny pnące na pergoliOstatnim krokiem, o którym należy pamiętać, jest posadzenie bądź posianie w pobliżu pergoli takich roślin, które prędko zaczną się po niej wspinać i utworzą piękną, zieloną ścianę. W tym celu potrzebne będą pnące gatunki roślin. Szczególnie pięknie prezentuje się pnące dzikie wino, jednak jest to roślina bardzo ekspansywna, jej wzrost wymaga więc kontrolowania. Innym pomysłem mogą być efektowne róże pnące. Są to rośliny wymagające, jednak jeśli zapewni się im odpowiednie warunki z pewnością odwdzięczą się szybkim wzrostem i kwitnieniem. Oprócz tego z pergolą doskonale „współpracować” będą wszelkie bluszcze i jednoroczne, kolorowe rośliny pnące.

Trawę rosnącą wokół pergoli czy w pobliżu roślin pnących najlepiej przycinać podkaszarką elektryczną lub kosą spalinową, w zależności od potrzeb. Te urządzenia ogrodnicze ułatwią koszenie trawy w trudno dostępnych dla kosiarki miejscach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP