Jak uprawiać truskawki w ogrodzie?

truskawki-w-ogrodzie

W maju coraz częściej myślimy o owocach, które już wkrótce będą się pojawiać na naszych działkach. By cieszyć się ich słodkim smakiem, warto wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie warunków umożliwiających odpowiedni wzrost popularnych sadzonek. Jak uprawiać truskawki w ogrodzie?

Uprawa truskawek w ogrodzie

truskawki-w-ogrodzieNa terenie Polski istnieje możliwość zakupu i uprawy bardzo wielu gatunków truskawek. Podczas wyboru wymarzonych sadzonek należy przyjrzeć się przede wszystkim informacjom o czasie ich owocowania – istnieją bowiem truskawki wydające owoce jedynie wiosną oraz te zakwitające przez cały sezon. Poza tym, istotną kwestię stanowi również odporność owoców na choroby i nagłe spadki temperatury. Spośród dostępnych odmian truskawek doskonale nadających się do posadzenia w ogrodzie sporą popularnością cieszą się między innymi słodkie truskawki Dukat, posiadające soczyste owoce, karbowane liście i cechujące się dużą plennością. Poza tym, w polskich ogrodach często pojawiają się też truskawki pnące, takie jak Super Star czy Pink Prada.

Jak sadzić truskawki?

Aby wybrane sadzonki szybko rosły, a co najważniejsze – wydawały smaczne owoce trzeba dla nich przygotować odpowiednie stanowisko. Podstawowym warunkiem, którego spełnienia potrzebują wszystkie odmiany truskawek jest właściwa ilość światła – najlepiej zatem, jeśli rośliny zostają posadzone w miejscach mocno nasłonecznionych. Nie bez znaczenia pozostaje także zapewnienie truskawkom żyznej, spulchnionej gleby, bogatej w próchnicę. Poza tym, warto wiedzieć o tym, że w bezpośrednim sąsiedztwie tych owoców nie powinny znajdować się krzewy malin lub jeżyn, mogących spowodować zahamowanie wzrostu truskawek. W przypadku zakładania hodowli tak zwanych zielonych truskawek (wkładanych prosto do ziemi) prace z tym związane dobrze jest rozpocząć w połowie jesieni, dzięki czemu zdążą się one prawidłowo ukorzenić. Z kolei sadzonki w doniczkach oraz sadzonki frigo (sprzedawanej w maju) są przeznaczone do umieszczania w gruncie nawet w okresie letnim.

Pielęgnacja truskawek

truskawki-w-ogrodzieTruskawki pozornie nie wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji, jednak kondycja roślin zależy od systematycznego wykonywania przynajmniej kilku zabiegów. Pierwszym z nich jest oczywiście podlewanie, szczególnie ważne w czasie wzrostu sadzonek i dojrzewania owoców oraz krótko po zakończeniu sezonu (co sprawia, że bujnie zakwitną w następnym roku). Po drugie, powinno się dbać o to, by truskawki gotowe do zjedzenia były od razu zrywane, co zapobiegnie ich gniciu. Co ciekawe, truskawki przeważnie nie muszą być nawożone – wystarczy jedynie przed włożeniem sadzonek do gleby uzupełnić ją w wartości odżywcze pochodzące z obornika lub kompostu. Wiosną i latem należy skupić się natomiast na odchwaszczaniu grządek z truskawkami, usuwaniu rozgłów oraz stosowaniu preparatów chroniących rośliny przed szarą pleśnią.

Czerwone, soczyste truskawki to jedne z najbardziej lubianych, letnich owoców, które można bez trudu hodować w każdym ogrodzie. Zarówno truskawki słodkie, jak i pnące najlepiej uprawiać w najbardziej słonecznych częściach działki. Dla prawidłowego rozwoju roślin z pewnością przyda się pamięć o regularnym podlewaniu oraz odchwaszczaniu grządek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP