Pielęgnacja oczka wodnego we wrześniu

pielegnacja-oczka-wodnego

Nie od dziś wiadomo, że warunki atmosferyczne zmieniające się wraz z porami roku wymagają przeprowadzenia konkretnych prac pielęgnacyjnych w obrębie oczka wodnego. Jak powinna wyglądać pielęgnacja oczka wodnego we wrześniu, kiedy rozpoczyna się jesień? Sprawdź sam!

Czyszczenie oczka wodnego – jak to robić?

Przede wszystkim z dna oczka wodnego musisz usunąć zgniłe części roślin i nagromadzone osady. Najprostszą drogą, by zrobić to dokładnie jest wypompowanie wody ze zbiornika. Po takim zabiegu można wyczyścić dno i ściany oczka szczotką. Na ten czas należy wyciągnąć ryby i umieścić w pojemniku z wodą ze zbiornika. Gdy uzupełnisz oczko wodne świeżą wodą z wodociągu, należy odczekać około trzy dni, zanim ponownie wpuścisz je do zbiornika.

Usuwanie śmieci i osadów

Pierwszym problemem, który napotyka się we wrześniu w ogrodzie są opadające z drzew liście. Należy systematycznie je zbierać z powierzchni oczka wodnego, aby nie osiadły na dnie. Równie skuteczną metodą okaże się umieszczenie specjalnej siatki nad zbiornikiem, która zapewni jeszcze dokładniejszą ochronę. Jeżeli chcesz wyciągać drobne, punktowe zanieczyszczenia to warto wyposażyć się w chwytak lub podbierak do wyjmowania różnych elementów.

Przygotowanie ryb do zimowania – jak się o nie zatroszczyć?

pielegnacja-oczka-wodnegoWrzesień to doskonały czas, by zacząć stwarzanie warunków do zimowania dla ryb. Ważne, by nie zanieczyszczać oczka wodnego, ponieważ niepożądane elementy mogą wydzielać specyficzne gazy, które będą powodować niedobór tlenu, a tegoż i tak zimą jest niewiele ze względu na skorupę lodu pokrywającą powierzchnię zbiornika. Warto wyposażyć oczko wodne w rośliny przybrzeżne, takie jak pałka wodna, trzcina lub sit – będą one poruszane przez wiatr, co uniemożliwi wodzie całkowite zamarzanie w zimniejszych miesiącach.

Rośliny w oczku wodnym

Należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne rośliny znajdują się pod wodą. Nie powinny znajdować się na powierzchni, ponieważ będzie to powodowało gnicie i przemarzanie. Wraz z nadejściem jesieni dni stają się coraz krótsze, a noce wydłużają się. Tym sposobem oczko wodne otrzymuje coraz mniej światła, a ważne by lustro wody odsłonięte było w 80-90% – wpływa to korzystnie na rozwój roślin

Wrzesień to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć pielęgnację, która stopniowo będzie przygotowywała na nadejście zimniejszych miesięcy, które są najtrudniejsze dla funkcjonowania oczka. Dzięki temu będzie ono dobrze zakonserwowane, a żyjące w nim organizmy nie ucierpią w wyniku działania niskich temperatur.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP