Podlewanie ogrodu – jak robić to prawidłowo?

podlewanie-ogrodu

Wszystkie organizmy żywe potrzebują wody, która pozwoli im rosnąć i się rozwijać. Także nasz ogród bez regularnego i racjonalnego podlewania nie będzie taki okazały i piękny, szybko zmarnieje, a cały trud włożony w jego utrzymanie nie przyniesie spodziewanych efektów. Jak prawidłowo nawadniać ogrody i jakich sprzętów użyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Wskazówki jak podlewać ogród

podlewanie-ogroduDobrze jest utrzymywać wilgoć gleby, jednak lekki stan wysuszenia pozwala na większy rozrost korzeni roślin. Korzystniej jest podlewać rośliny rzadziej, a bardziej obficie, na przykład raz lub dwa razy na tydzień. Dobrze jest to robić etapami, ponieważ woda musi dokładnie wsiąknąć w glebę. Należy pamiętać, aby podlewanie przeprowadzać wcześnie rano lub późnym wieczorem, ponieważ w tym czasie mniejsza ilość wody będzie zamieniać się w parę. Warto mieć na uwadze fakt, aby nie zamoczyć liści, ponieważ mogą one spleśnieć, a krople przy słonecznym dniu wywołują oparzenia. Najważniejszą zasadą przy podlewaniu jest ta, która mówi o oszczędności wody. Na rynku dostępne są czujniki, które informują o optymalnym nawodnieniu gleby, dzięki czemu nie dopuścimy do przelania i zmarnowania tego życiodajnego płynu. 

Ręczne czy automatyczne nawadnianie? 

Decyzję o tym, czy wolimy podlewać ręcznie czy też automatycznie warto rozważyć poprzez przyjrzenie się zaletom i wadom obu metod. Pierwsza z nich jest niezwykle czasochłonna, czasem niedokładna oraz mało ekonomiczna, jednak daje możliwość zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego gatunku roślin. Automatyczny sposób jest znacznie wygodniejszy, bardziej precyzyjny i posiada czujnik deszczu, a zatem nie jest uruchamiany w czasie obfitych opadów. Jedynymi minusami są montaż i koszt systemu nawadniającego, ale obecnie na rynku jest tyle ofert, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego. 

Przydatne urządzenia do podlewania 

Jeśli mamy mały ogród, to warto rozpocząć od podlewania ręcznego. W tym celu przydadzą nam się zraszacze i pistolety zraszające na przykład zraszacz wahadłowy COMET, który pozwala na nawadnianie szerokiego obszaru zieleni. Warto też zaopatrzyć się w różnego rodzaju złączki i przyłącza nie tylko plastikowe, ale również mosiężne. Do większego ogrodu dobrze jest pomyśleć o automatyzacji podlewania. W tym celu można skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać najlepsze i najwydajniejsze urządzenia w określonym przez nas budżecie. Możemy również zdecydować się na ręczną metodę, jednak zabierze ona znacznie więcej czasu i nie da takiej pewności dobrego podlania gleby jak automatyczne urządzenia. 

Nawadnianie ogrodu to konieczny proces, dzięki któremu możemy cieszyć się pięknym zielonym trawnikiem i bujnie kwitnącą roślinnością. Warto jednak wcześniej odpowiednio przygotować się do tej czynności – zakupić sprzęt oraz zlokalizować źródło wody. Koniecznie trzeba pamiętać o oszczędzaniu i niemarnowaniu drogocennego płynu, szczególnie kiedy panuje susza. Świetną metodą jest zbieranie deszczówki, która wspomoże nas właśnie w takich awaryjnych sytuacjach. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP