Wrzesień – początek jesiennych prac w ogrodzie

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień, to czas kiedy warto zadbać o wszystko co znajduje się na działce. Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi, zależeć będzie jego wygląd w następnym roku. Sadźmy więc, rozmnażajmy i przesadzajmy rośliny, a potem cierpliwie czekajmy na efekty naszej pracy.

Wrzesień to miesiąc sadzenia i przesadzania roślin wieloletnich. To również czas porządków przed zimową porą. W tym miesiącu sadzimy rośliny cebulowe, które zimują w gruncie, a wykopujemy i przygotowujemy do zimowego przechowywania byliny niezimujące w ziemi.

Nazwa miesiąca pochodzi od wrzosów, kwitnących właśnie podczas tego miesiąca. Poprzednio stosowano również termin pajęcznik od nici babiego lata. To okres, w którym kończy się letnia pora roku i rozpoczyna jesień, klimat staje się umiarkowany, średnia temperatura nie przekracza 15ºC, promienie słoneczne nie są już tak intensywne, a noce stają się coraz zimniejsze. Pod koniec miesiąca mogą pojawić się pierwsze nocne przymrozki, jest to również czas intensywnych opadów atmosferycznych. Liście drzew żółkną i opadają na ziemię, należy je regularnie odkurzać.

Jabłka, gruszki oraz śliwki gotowe są do zbiorów. Spod drzew owocowych zbieramy i niszczymy zeschnięte i zgniłe owoce, gdyż mogą być źródłem infekcji. Zrywamy też te, które pozostały na gałęziach, a są porażone przez szkodniki lub choroby. Zbieramy w tym okresie także orzechy laskowe, ziemniaki, cebule, buraki, marchew, pietruszka, bób, fasolę czy seler.
Wrzesień to także miesiąc przygotowania przetworów oraz mrożenia świeżych owoców i warzyw. Ogródki powinny zostać przygotowane poprzez pielęgnację roślin przed nadejściem zimy oraz sadzenie nowych roślin.

Rośliny cebulowe, które zakwitną ciesząc nasze oko wiosną, to tulipany, narcyzy, krokusy, przebiśniegi oraz hiacynty.
Zasiewany również maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki.
Sadzimy także drzewa i krzewy owocowe, truskawki, iglaki takie jak jodły, świerki, żywotniki, choiny, sosny i modrzewie. Siejemy koper, rukolę, rzodkiewkę i rzeżuchę.

To także czas, w którym w pełnią kolorów kwitną aksamitki, cynie, dalie, pelargonie, petunie, złocienie, portulaki, onętki oraz nasturcje, wrzosy, róże, fuksje, czarne bzy, a także begonie zwisające.

Więcej informacji o niezbędnych wrześniowych pracach ogrodowych znajdziecie w naszym kolejnym artykule.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP