Nawożenie – jak sobie ułatwić?

Nawożenie - jak sobie ułatwić?

Nawożenie jest jednym z podstawowych obowiązków każdego posiadacza ogrodu. Sam proces wydaje się być prosty, natomiast rzeczywistość często okazuje się być zgoła odmienna. Co zatem zrobić, by ułatwić sobie nieco ten obowiązek?

Nawożenie ogrodu – dlaczego jest tak ważne?

Wiele mówi się, że nawożenie ogrodu jest szalenie istotne. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego tak jest? Jak się okazuje, używanie nawozów nie tylko stymuluje wzrost roślin, ale również wspiera kiełkowanie nasion. To właśnie dzięki dobrze dobranym środkom o skondensowanym działaniu można cieszyć się pięknym ogrodem pełnym bujnych roślin. Ponadto, nawożenie zaspokaja zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe, a tym samym sprawia, że wyglądają zdrowo nawet pomimo upałów. Nawozy uzupełniają niedobory pierwiastków i wzmacniają odporność roślin na szkodniki i różnego rodzaju choroby, które bardzo często są przyczyną ich obumierania. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że to właśnie odpowiednio dobrane nawozy zapewniają obfite kwitnienie oraz wspomagają owocowanie. Nawożenie wpływa również na plony – są one zdrowe, a w dodatku zwiększają ich ilość. Kolejną zaletą stosowania nawozów jest fakt, iż wpływają one pozytywnie na jakość gleby.

Najważniejsze zasady nawożenia roślin

Nawożenie - jak sobie ułatwić?Nawożenie jest czynnością stosunkowo prostą, ale i w tym przypadku nie brakuje kilku zasad, których warto przestrzegać. Najważniejszą jest odpowiednia wielkość dawki. Przyjmuje się, że więcej nawozu stosuje się na glebach gliniastych, mniej na glebach piaszczystych. Jeśli jednak chodzi o konkretne dawki, najlepiej stosować się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu – to producent zna dokładne stężenia poszczególnych składników, dlatego w tej sytuacji warto zdać się na niego. Równie ważne w kwestii efektywnego nawożenia jest równomierne rozłożenie nawozu – bardzo pomocnym urządzeniem jest w tym przypadku siewnik. Nawożąc rośliny liściaste należy pamiętać również o tym, aby unikać liści – zasypanie ich nawozem nieprzeznaczonym do tej części rośliny może skutkować ich obumieraniem. 

Wybierz odpowiedni rodzaj nawozu

W sklepach ogrodniczych można znaleźć kilka rodzajów nawozów. Najlepiej poświęcić na wybór odpowiedniego środka trochę czasu, ponieważ ma to później dość duże znaczenie. Najczęściej wybieranymi nawozami są oczywiście nawozy uniwersalne wieloskładnikowe, które z reguły są przeznaczone do bardzo dużej grupy roślin. Bardziej doświadczeni ogrodnicy często decydują się na zakup specjalistycznych środków, które powstały z myślą o konkretnym gatunku. Drugie z wymienionych z reguły sprawdzają się najlepiej w przypadku bardziej wymagających roślin. Do dyspozycji posiadaczy ogrodów pozostają również nawozy wolnodziałające oraz dolistne, czyli takie, które aplikuje się na zewnętrzną część rośliny w postaci oprysków. 

Nawożenie ogrodu z reguły nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, natomiast jeśli można ułatwić sobie jakąś czynność związaną z pielęgnacją przydomowego terenu, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP