Zbiory i sadzenie, czyli październik w sadzie

zbiory-i-sadzenie-w-sadzie

Jesień to niezwykle pracowity czas szczególnie dla osób posiadających sad. Ogrodnicy skupiają się przede wszystkim na zbiorze letnich plonów, sadzeniu nowych roślin, a także użyźnianiu gleby. W jaki sposób przeprowadzać poszczególne etapy prac? Poznaj kilka sprawdzonych porad dotyczących przygotowań do kolejnego, owocnego sezonu.

Zbieranie letnich plonów

zbiory-w-sadziePoczątek jesieni wiąże się ze zbiorem ostatnich, późnych odmian owoców, zwłaszcza jabłek, gruszek i śliwek. W przypadku pojawiających się nocą przymrozków, warto pamiętać o tym, by nie zrywać owoców z samego rana, kiedy są przemarznięte. Dobrze jest również zdążyć z przeprowadzeniem prac przed wystąpieniem znacznego ochłodzenia, które wpływa na obniżenie jakości plonów. Po zakończeniu gromadzenia owoców najlepiej dokonać ich selekcji i wyeliminować te chore lub uszkodzone. Następnie, w celu właściwego zabezpieczenia zbiorów zaleca się przeniesienie jabłek i gruszek do specjalnych, drewnianych skrzynek. Powinny one znajdować się przez kilka tygodni w niskiej temperaturze, tak aby nadawały się do późniejszego przetworzenia. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja drzewek owocowych, polegająca między innymi na usunięciu zaschniętych owoców (czyli mumii), które mogą w przyszłości stać się przyczyną zagrzybienia roślin.

Nawożenie drzew

nawozenie-drzewW październiku powinno się także zadbać o właściwe nawożenie roślin znajdujących się w przydomowych sadach. Staranne rozpuszczenie substancji odżywczych w glebie i ich dokładne rozprowadzenie pozwoli bowiem zapewnić zdrowe oraz bogate zbiory w następnym sezonie. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nawożenia jesienią? Kluczowy jest wybór momentu przeprowadzania prac, gdyż powinny się one zacząć po zakończeniu okresu wegetacji roślin, a jednocześnie przed wystąpieniem silnych przymrozków. Podczas jesiennego nawożenia bardzo często wykorzystuje się mieszanki zawierające fosforany i potas. Ponadto, do poprawienia kondycji drzew owocowych stosuje się także opryski z mocznika. Dzięki niemu, możliwe jest uniknięcie groźnej choroby, tak zwanego parcha jabłoni i gruszy, a dodatkowo przyspieszenie procesu rozkładania się liści w glebie.

Sadzenie i zabezpieczanie roślin przed mrozem

Jesienią warto również skupić się na rozwoju sadu i posadzeniu nowych roślin. W szerokiej ofercie szkółek odnajdziesz szczepione drzewka znajdujące się na karłowych lub półkarłowych podkładkach, dzięki czemu idealnie nadają się do ulokowania w glebie w drugiej połowie października. Przed posadzeniem wybranego drzewka trzeba przygotować odpowiedniej głębokości dołek, w którym bez problemu zmieszczą się całe korzenie rośliny. Kolejny etap sadzenia polega na obsypaniu korzeni ziemią oraz ugniataniu podłoża. Nie wolno również zapomnieć o obfitym podlaniu drzewka. Aby właściwie zabezpieczyć wszystkie rośliny w sadzie przed mrozem, warto natomiast owinąć młode krzewy za pomocą słomy, juty lub płótna. Do ochrony pojedynczych roślin przydadzą się także klosze wykonane z przezroczystego plastiku oraz wygodna w użyciu, okrywająca drzewka agrowłóknina.

Jesień w ogrodzie i sadzie to czas wytężonych przygotowań do następnego sezonu oraz zakończenia letnich zbiorów. W ułatwieniu kolejnych czynności bez wątpienia pomoże dobre rozplanowanie intensywności prac oraz wykonywanie ich we właściwych momentach, ze szczególnym uwzględnieniem warunków pogodowych. Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą, a także posadzenie nowych drzewek sprawi, że Twój sad zakwitnie wiosną jeszcze piękniej niż zazwyczaj.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP