Topiary – rzeźby w ogrodach

Oryginalne kształty krzewów i drzew mogą być doskonałą ozdobą ogrodów. Każdy ogrodnik może spróbować być artystą i dzięki swojej wyobraźni stworzyć niepowtarzalny wygląd swojego ogrodu. Czas na kilka informacji o „sztuce ogrodowej”.

Ars topiaria – jest to wyrażenie nieznane dla większości ogrodników, lecz jest to nic innego jak sztuka, która polega na nadawaniu krzewom, drzewom czy żywopłotom najróżniejszych kształtów poprzez regularne ich przycinanie.

Kiedyś topiary miały kształty wyłącznie figur geometrycznych, jednak dziś są one coraz wymyślniejsze. Przyjmują różnorodne formy: proste, spiralne, kuliste i stożkowe lub bardzo fantazyjne – starannie przycięte w figury zwierząt czy ludzi. Te ostatnie zajmują niestety sporo czasu i wymagają ogrodniczych i artystycznych umiejętności a przede wszystkim dużej cierpliwości.

Topiary tworzy się głównie z roślin zimozielonych, iglastych lub o małych liściach. Najlepszą rośliną jaka nadaje się do formowania i przycinania nadaje się bukszpan. Jest on zielony cały rok i również odporny na niesprzyjające warunki pogodowe np. mrozy podczas zimy. Innymi roślinami często wykorzystywanymi są cis, żywotnik zachodni, niektóre gatunki sosny, świerku i jałowców, ale także ligustr, ostrokrzew, cyprysik, laur lub bluszcz.

Jak formować?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą stworzyć efektywne topiary we własnym ogrodzie.

Tradycyjnym sposobem, dla niewprawionych w docinaniu, jest stworzenie specjalnego szablonu. Dla uzyskania efektu popularniej kuli, najlepszym rozwiązaniem będzie np. druciana obręcz. W przypadku stożka przydadzą się kije bambusowe. Takie szablony są pomocne w cięciu geometrycznym, natomiast będą one nieprzydatne w przypadku nieregularnych kształtów.

Przycinanie, bez względu na to czy z szablonem, czy bez, należy wykonywać powoli i uważnie, po kilka centymetrów za każdym razem, aby pobudzić krzewy do silniejszego zagęszczania.

Wśród drzew i krzewów iglastych kształtuje się rośliny kilkuletnie, ale można też starsze. Trzeba jednak pamiętać, że u wielu iglaków przycięte starsze gałęzie nie tworzą nowych pędów. Dlatego w miejscu, w którym roślina ma tworzyć gęstą bryłę, należy przycinać tylko najmłodsze, jednoroczne przyrosty.

Narzędzia, dzięki którym uzyskamy niepowtarzalne kształty Naszych zielonych ozdób to różnego pilarki czy nożyce.

Topiary z pewnością nadadzą nowego, oryginalnego wyglądu. Prezentują się one szczególnie pięknie podczas zimy, która już niedługo zagości w ogrodach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP