Jak pielęgnować sukulenty w domu?

jak-pielegnowac-sukulenty

Sukulenty są bardzo wdzięczną do uprawy grupą roślin. Ich cechy charakterystyczne pozwalają na długotrwałe magazynowanie wody, dlatego też są one doskonałymi roślinami do pielęgnacji dla osób, które często zapominają o ich podlewaniu lub przesadzeniu. Jak dokładnie zadbać o różne rodzaje sukulentów w domu?

Sukulenty – charakterystyka

Określenie tej grupy roślin pochodzi od łacińskiego słowa succulentus, co oznacza ‘soczysty’. Rośliny gruboszowate zawdzięczają tę nazwę umiejętności gromadzenia wody na zapas. Aby jak najefektywniej ją wykorzystać, np. na pustyni – sukulenty wykształciły tkankę wodną, która odpowiada za tę funkcję. Występują trzy główne grupy tych roślin:

  • Sukulenty korzeniowe – chronią większą część rośliny pod ziemią przed nadmiernym odparowaniem wilgoci oraz zwierzętami. Najpopularniejsze z nich to m.in. niektóre szczawiki i pelargonie.
  • Sukulenty liściowe – jak na przykład aloes czy agawa, wytwarzają grube, mięsiste liście, zdolne do magazynowania wody.
  • Sukulenty pędowe – wykorzystują grube, soczyste pędy i pnie, jako zbiorniki wody. Przeważnie nie mają one żadnych liści, a do asymilacji służą im grube pędy. Ich liście zwykle przekształcone są w kolce. Przykładowymi sukulentami pędowymi są rośliny z gatunku kaktusowatych, liczne wilczomleczowate, trojeściowate oraz astrowate.

Co istotne, niezwykłą zdolność do magazynowania zawdzięczają one przeniesieniu funkcji fotosyntezy z liści na łodygę. Występujące szczególnie u kaktusów brodawki albo żebra służą do stabilizacji pnia oraz zacieniania dużej części własnej powierzchni. Dodatkowo, aby tracić możliwie mało wody, sukulenty tworzą liście pomniejszone, kuliste, walcowate albo nawet odbywają się bez liści.

Zasady pielęgnacji roślin gruboszowatych

jak-pielegnowac-sukulentyAby utrzymać rośliny w dobrej kondycji, należy im zapewnić dużo światła. W związku z tym najlepszym miejscem do uprawy sukulentów w doniczce jest parapet z południowo-wschodnią ekspozycją. W półcieniu ich pędy będą żółkły, a rośliny będą wyciągać się do słońca. Sukulenty lubią wysoką temperaturę, dlatego dobrze czują się w ogrzewanych pomieszczeniach – optymalna temperatura uprawy w okresie wzrostu wynosi 20–25 °C, w okresie spoczynku powinna być niższa – najlepiej, gdy wynosi poniżej 15 °C. Podlewanie roślin różni się także zależnie od pory roku. Latem, gdy w pomieszczeniu jest dosyć ciepło oraz panuje niska wilgotność, należy podlewać je raz lub dwa razy w tygodniu. Z kolei zimą zupełnie wystarczy jeden raz w miesiącu. Warto pamiętać, że nawadnianie nie powinno być bardzo obfite – podłoże rośliny nie może być cały czas mokre, wręcz przeciwnie – trzeba dać mu zupełnie wyschnąć. Latem trzeba zasilać rośliny nawozem dla sukulentów raz na dwa tygodnie. Co również może mieć znaczenie podczas wyboru gatunku roślin to to, że sukulenty nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg ten wykonuje się dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna, zwykle co 3-4 lata.

Sukulenty są idealną grupą roślin dla osób zabieganych, nie mających czasu na długą ich pielęgnację oraz opiekę. Z kolei różnorodne kształty kwiatów mogą służyć m.in. jako doskonała dekoracja wnętrz.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP