Nowalijki z własnego ogródka warzywnego

Marchewka

Nadejście wiosny wiąże się ze zmianą stylu życia na wersję „light”. Oznacza to więcej czasu spędzonego na zewnątrz, lżejszą garderobę a także lżejszą dietę. Do codziennego menu warto włączyć nowalijki, czyli młode warzywa (młode marchewki, buraczki, ogórki, rzodkiewki, młoda kapusta itp.). Najlepiej smakują, gdy są prosto z własnego ogródka! Przy planowaniu ogródka warzywnego należy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Pierwszym zadaniem jest przygotowanie gleby do sadzenia roślin. Należy przekopać ziemię i ją napowietrzyć – jest to czynność niezbędna dla wzrostu i rozwoju roślin, zwłaszcza po okresie zimowym, gdy ziemia jest zbita po mroźnych miesiącach. W tym celu warto użyć glebogryzarki, dzięki której ta czynność nie tylko będzie łatwiejsza, ale także wykonana dokładniej. Warto pomyśleć również o nawożeniu gleby – w przypadku warzyw sprawdzą się nawozy naturalne (np. z własnego kompostownika).

Sałata na grządceWysokie rośliny powinny być posadzone przy płocie czy pod ścianą domu. Planując układ grządek, należy uwzględnić ścieżki, które umożliwią przemieszczanie się między nimi, pamiętając, że  optymalna szerokość ścieżek to 30-40 cm.
Dla własnej wygody warto pomyśleć o bliskości źródła wody – młode rośliny potrzebują częstego nawadniania.

Przy sadzeniu warzyw, należy pamiętać, że każda roślina ma inne potrzeby: szałwia lubi wygrzewać się w pełnym słońcu natomiast sałacie i rzodkiewce lepiej służy półcień, np. taki który dają rośliny pnące się jak fasola. Istotne jest także zastosowanie zasad alleopatii.

Alleopatia to wzajemny wpływ roślin na ich rozwój i funkcjonowanie (korzystny oraz niekorzystny). Sadzenie roślin koło siebie nie powinno być przypadkowe. Oto kilka przykładów:

Alleopatia dodatnia (korzystna)

  • marchew, rzodkiew, truskawka, ogórek i szpinak dobrze wpływają na sałatę

  • rośliny aromatyczne na rośliny kapustne

  • groch, pomidor, por, cebula na marchew

Alleopatia ujemna (niekorzystna)

  • cebula, czosnek pospolity źle wpływają na fasolę

  • koper na marchew

  • gorczyca i fasola na ziemniaki

Mlode, wiosenne warzywaWarto również zaplanować, co zostanie zasadzone w pustym miejscu po zbiorze warzyw, aby uniknąć chwastów. Po zbiorze sałaty, kalarepy, rzodkiewki i szczypiorku, można zasadzić ogórki lub paprykę. W przypadku roślin wieloletnich, należy wyznaczyć ich stałe miejsce.

Odpowiednie zaplanowanie i założenie ogródka dosłownie „zaowocuje” obfitymi zbiorami, dzięki czemu można będzie cieszyć się świeżymi, własnymi warzywami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP