Jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu?

jak-wyhodowac-drzewko-cytrynowe

Cytryny mają wiele właściwości zdrowotnych, przede wszystkim są świetnym źródłem witamin A, B oraz C, pobudzają też wydzielanie enzymów trawiennych. W Europie już od średniowiecza ceniono ich działanie i uprawiano drzewka cytrusowe nie tylko na południu kontynentu – można je bowiem posadzić też w doniczkach i z łatwością hodować w domu. Cytryna nie jest wymagającą rośliną, dlatego z jej pielęgnacją może poradzić sobie każdy, nie tylko uzdolniony ogrodnik.

Drzewko cytrynowe z pestki

Uprawę drzewka z pestki najlepiej rozpocząć wiosną, gdyż panujące wtedy warunki atmosferyczne zapewnią roślinie odpowiednie środowisko do wzrostu. Polecane do domowej hodowli są dwie odmiany: Panderosa nazywana też Skierniewicką oraz Meyer. Ta druga jest łatwiej dostępna, bowiem można ją kupić niemal w każdym sklepie. Do rozpoczęcia uprawy należy przygotować kilka dojrzałych cytryn i wydrążyć z nich pestki – im więcej zostanie przygotowanych, tym większa szansa, że któraś z nich wykiełkuje. Pierwszym krokiem jest opłukanie ich wodą, żeby pozbyć się miąższu. Z nasion usuń najbardziej zewnętrzną warstwę – można zrobić to delikatnie ją nacinając lub mocząc pestki przez noc w naczyniu z ciepłą wodą. Tak przygotowane muszą zostać umieszczone w doniczce lub miseczkach wypełnionych warstwą ziemi – optymalne podłoże dobrze by było lekko kwaśne. Następnie sadzonka musi zostać podlana i owinięta folią, której powierzchnię należy przedziurawić w kilku miejscach, tak aby zachować możliwość wymiany gazowej z otoczeniem. Ważne jest zachowanie stale wilgotnej ziemi aż do czasu pojawienia się siewek, jednak aby do tego doszło roślina musi znajdować się w ciepłym, ale nie gorącym pomieszczeniu ze stałym dostępem do światła. Po kilku tygodniach pestki powinny zacząć kiełkować, wtedy można zdjąć folię. Niestety, na pojawienie się pierwszych owoców trzeba będzie długo poczekać, bowiem może to trwać od kilkunastu do nawet 20 lat.

Drzewko z sadzonki szybciej da owoce

drzewko-cytrynoweDużo szybszym sposobem na wyhodowanie cytryn jest rozpoczęcie uprawy nie od pestek, a od sadzonki drzewka, które już kiedyś owocowało. Optymalny czas na rozpoczęcie takiej uprawy to okres od wiosny do jesieni. Należy ukośnie odciąć od rośliny boczny pęd, najlepiej roczny i jeszcze niezdrewniały, o długości 10-20 centymetrów. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie najniżej położonych liści i umieszczenie sadzonki w doniczce, którą należy podobnie jak w przypadku hodowli z pestek nakryć folią. Roślinę trzeba podlać i umieścić w bardzo ciepłym miejscu – minimalna temperatura otoczenia powinna wynosić 20°C. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu podparcia szczepionemu pędowi. Pojawienie się nowych liści będzie znaczyło, że sadzonka się przyjęła.

Pielęgnacja drzewka cytrynowego

drzewko-cytrynoweBardzo ważne przy uprawie drzewka jest dobranie odpowiedniego rodzaju podłoża – najlepsza będzie specjalna ziemia do cytrusów. Niestety, nie można kupić jej w każdym sklepie, dodatkowo nie należy ona do tanich. Jednak można zastąpić ją innym rodzajem o lekko kwaśnym odczynie. Najistotniejsze to pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, a latem warto też zraszać jej liście. Odpowiednia doniczka jest niezbyt głęboka, ale powinna mieć stosunkowo dużą średnicę – to dlatego, że system korzeniowy drzewka rozchodzi się raczej wszerz, a nie na wzdłuż. Chcąc zapewnić jeszcze intensywniejszy wzrost, powinno stosować się nawozy – najlepsze do tego celu będą te przeznaczone do roślin cytrusowych. Choć rosnąca cytryna jest wrażliwa na zmiany miejsca to w cieplejszych miesiącach można przestawić ją na balkon, tak aby mogła otrzymać jak najwięcej dostępu do światła. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie drzewka przy oknie wychodzącym na południe.

Drzewko cytrynowe to mało wymagająca, łatwa w uprawie roślina, która udekoruje każdy dom, dodatkowo wypełniając przestrzeń przyjemnym zapachem. Choć na jego owocowanie trzeba poczekać co najmniej kilka lat to kwitnienie zaczyna się znacznie wcześniej – piękne białe kwiaty z pewnością będą wspaniałą ozdobą.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP