Idealny żywopłot w 5 krokach

idealny-zywoplot

Właściciele ogrodów często marzą o tym, by na ich działkach znajdowały się bujne, zielone żywopłoty. Aby je utworzyć, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz wybór określonych gatunków roślin. Poniżej przedstawiamy pomysły na idealny żywopłot w 5 krokach.

Jak założyć żywopłot? 5 najważniejszych kroków

Podstawą utworzenia pięknego, wieloletniego żywopłotu jest dobra organizacja pracy. Oto kluczowe kwestie dotyczące założenia ogrodzenia z żywych krzewów:

  1. wybór roślin – przed zakupem sadzonek warto wziąć pod uwagę dopasowanie krzewów do charakteru ogrodu, a jednocześnie typu stanowiska, szczególnie jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia i wilgotności podłoża.
  2. termin sadzenia – jest uzależniony od kroku pierwszego, czyli rodzaju roślin, a także specyficznych cech gleby. Iglaki najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i października z kolei krzewy liściaste wiosną lub jesienią. Rośliny umieszczone w pojemnikach można natomiast sadzić przez cały rok.
  3. przygotowanie podłoża – gleba powinna zostać przekopana, dokładnie odchwaszczona oraz oczyszczona ze śmieci.
  4. odpowiednia odległość – zachowanie właściwego odstępu pomiędzy kolejnymi roślinami (posadzonymi w jednym lub dwóch rządach) pozwoli im swobodnie się rozwijać, a jednocześnie utrzymać upragniony efekt wizualny.
  5. podlewanie – założony żywopłot wymaga dużej ilości wody, którą należy dostarczać regularnie.

Rośliny na żywopłot

zywoplotŻywopłot może zostać założony na dwa sposoby: dzięki wykorzystaniu roślin iglastych czy też nieco mniej popularnych roślin liściastych. W pierwszym przypadku do wykonania naturalnego ogrodzenia wybiera się przede wszystkim cyprysiki, które są odporne na mróz i zachowują zielony kolor również w zimie. Ponadto, pięknie prezentują się także żywopłoty składające się z żywotników (nazywanych inaczej tujami), odznaczających się szybkim wzrostem i zdolnością do skutecznego zatrzymywania wiatru. Innego typu żywopłoty można natomiast stworzyć za pomocą laurowiśni o błyszczących liściach, grabu lub czerwonego buku.

Pielęgnacja żywopłotu

Po zasadzeniu żywopłotu nie należy zapominać o jego systematycznej pielęgnacji. Obejmuje ona między innymi bardzo ważne pierwsze cięcie, które wykonuje się wiosną, skracając poszczególne okazy roślin na wysokości około 30 cm nad ziemią. Perfekcyjny żywopłot, formowany według określonego stylu należy następnie skracać regularnie co miesiąc. Nie bez znaczenia pozostaje także podlewanie i nawożenie krzewów, będące gwarancją ich rozwoju, odporności na choroby, a co równie istotne pięknego wyglądu w każdym sezonie.

Idealny żywopłot powinien odznaczać się nienaganną formą, zapewnioną przez regularną pielęgnację. Przed posadzeniem krzewów warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie gleby i wyznaczenie najbardziej dogodnego terminu sadzenia roślin. Dzięki temu będzie mieć pewność, że wybrane przez nas krzewy będą zdobić działkę przez wiele lat.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP