Kalendarz prac ogrodowych – wrzesień

Wrzesień to miesiąc wzmożonych prac ogrodowych. Ze szczególną uwagą trzeba dbać o trawnik, a także przygotować rośliny do nadejścia chłodniejszych dni.

Trawnik we wrześniu wymaga regularnego koszenia, z powodu wilgoci, za którą idą intensywne opady oraz ciepła z docierających promieni słonecznych. Wrzesień jest miesiącem intensywnego wzrostu trawy, koszenie powinno odbywać się raz w tygodniu.

Przy braku opadów możemy pościelić trawnik cienką warstwą kompostu, dzięki miotle z brzozowych gałązek. Możemy wykonać jesienną wertykulację przy pomocy wertykulatora. We wrześniu uzupełniamy po lecie ubytki w murawie dosiewając nasiona traw.

Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie się do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Późniejsze sadzenie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą.

Z krzewów róż powtarzających kwitnienie systematycznie usuwamy więdnące kwiaty – spowoduje to, że rośliny będą dłużej kwitły. Pędy odmian róż, które nie powtarzają kwitnienia można przyciąć i przygotować sadzonki pędowe.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, wyrywamy chwasty, spulchniamy glebę i podlewamy rośliny. Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić nasz ogród. Początek września to ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszniki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.

Dzielimy kępy liliowców, po przekwitnięciu. Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać fungicydem. Sadzimy wrzosy pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.
Możemy zebrać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich – będziemy mieć własne nasiona na przyszły rok. Zbiory przeprowadzamy w słoneczny dzień, zrywając owocostany wyłącznie ze zdrowych egzemplarzy. Oczyszczone nasiona przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach.

Wykopujemy te rośliny, które są wrażliwe na niską temperaturę i nie możemy pozostawić ich w ogrodzie na zimę. Pod koniec września występujące przymrozki mogą uszkodzić niektóre rośliny, dlatego należy pamiętać również o przeniesieniu i zabezpieczeniu roślin doniczkowych z balkonów i tarasów.

Wrzesień to często miesiąc jeszcze pięknej pogody, wykorzystajmy więc te dni na przygotowanie się do nadchodzącej zimy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP