Nożyce do żywopłotu niezastąpionym pomocnikiem w ogrodzie

nozyce-do-zywoplotu

Nożyce do żywopłotu jest to jedno z podstawowych i powszechnie używanych narzędzi do pielęgnacji ogrodu. Nie bez przyczyny nie może się bez nich obejść zarówno wielu profesjonalnych ogrodników, jak i właścicieli przydomowych działek. Zieleń taka jak żywopłoty czy ozdobne krzewy znacznie upiększa przydomową oazę, ale wymaga również sporego nakładu pracy przy ich utrzymaniu. Jakie narzędzie należy wybrać, aby zachować komfort i wygodę przy przycinaniu?

Zalety używania nożyc

Zalet używania nożyc do żywopłotu jest naprawdę wiele. Są one nie tylko łatwe w użyciu, ale także w utrzymaniu. Nie trzeba być profesjonalistą, aby wiedzieć jak działają nawet te zaawansowane modele. Zapewniają niezwykła precyzję, można kontrolować każdy wykonywany nimi ruch bardzo dokładnie, formując krzewy w pożądany kształt. W zależności od tego, jakiego rodzaju rośliny wymagają pielęgnacji należy odpowiednio dobrać rodzaj nożyc.

Jak dobrać odpowiednie?

Przede wszystkim trzeba dokładnie określić rodzaj i ilość roślin do przycięcia. Szczególnie rodzaj zieleni jest kluczowym aspektem pomagającym przy podejmowaniu decyzji w doborze narzędzi. Jeden ich rodzaj sprawdzi się przy rutynowej trosce o tuje czy bukszpan, a inny pozwoli na cięcie grubszych i twardszych gałęzi. Przy posiadaniu małego ogródka z zaledwie kilkoma drzewkami niewątpliwie wystarczy użycie zwykłego sekatora. Większy obszar wymaga jednak więcej pracy. Istotne jest wtedy, aby wybrany sprzęt nie okazał się zbyt ciężki, gdyż długotrwałe jego używanie okaże się dużym wysiłkiem. Należy również zadbać o to, aby nożyce działały płynnie. Nie zaleca się zbyt mocnego dokręcania śruby łączącej ostrza, aby nie utrudnić sobie zadania.

Rodzaje nożyc do żywopłotu

nozyce-do-zywoplotuRozróżnia się dwa podstawowe rodzaje nożyc ze względu na zasilanie – ręczne oraz mechaniczne. Pierwsze z nich bez wątpienia każdy posiada w swoim ogrodniczym wyposażeniu. Są tanie i proste w użyciu oraz utrzymaniu. Większość z nich jest również lekka i ich gabaryt nie sprawia problemu przy prostych i krótkotrwałych pracach. Bardziej kłopotliwe stanie się jednak przycinanie nimi krzewów o większych powierzchniach, nożyce ręczne nie są zbyt wydajne. Przy posiadaniu dużego żywopłotu lepiej sprawdzą się mechaniczne. Rozróżniamy wśród nich: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Spalinowe – dzięki dużej wydajności i mocy najczęściej wykorzystywane są do pielęgnacji rozległych terenów, np. ogrodów o dużej powierzchni. Niestety zwykle są bardzo ciężkie, a ich obsługa dosyć skomplikowana. W ogrodach lepiej sprawdzą się nożyce akumulatorowe lub elektryczne. Są lekkie, wydajne i łatwe w obsłudze. Z łatwością poradzą sobie ze średniej wielkości krzewami. Elektryczne jednak wymagają stałego podłączenia do źródła prądu, co wiąże się z koniecznością ciągłej kontroli położenia przewodu, aby zapobiec jego przecięciu. Sprzęt akumulatorowy zapewnia zatem największą swobodę i pozwala bezproblemowo poruszać się na terenie całej działki.

Aby zapewnić sobie komfort pracy i spełnienie wizji wymarzonego ogrodu trzeba dokładnie przemyśleć, w jaki sposób dobrać narzędzia. Niewątpliwie nożyce do żywopłotu są jednym z najbardziej potrzebnych w ogrodzie narzędzi, nie wymagają specjalistycznych umiejętności do ich obsługi i pozwalają w prosty sposób cieszyć się pięknem zieleni.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP