Zakładanie żywopłotu w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

zakladanie-zywoplotu

Żywopłot stanowi swojego rodzaju wizytówkę każdego ogrodu. Spełnia on nie tylko funkcje estetyczne, lecz również odgradza od ciekawskich spojrzeń przechodniów. Wbrew pozorom jego założenie wcale nie jest trudne, trzeba zastosować się jedynie do kilku podstawowych zasad. Jakich?

Jakie rośliny na żywopłot wybrać?

zakladanie-zywoplotuWybór odpowiednich roślin w dużej mierze zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić żywopłot. Dla osób, chcących potężnego, naturalnego ogrodzenia bez wątpienia świetnie sprawdzi się buk, który może urosnąć nawet do pięciu metrów. Doskonale nada się także grab, który poza tym, że jest bardzo dobrą ochroną od wiatru, a także ma znacznie mniejsze wymagania dotyczące gleby oraz pielęgnacji, niż poprzednia wspomniana roślina. Do zagospodarowania niewielkich powierzchni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tuja, która swoją zieloną barwą cieszyć będzie przez cały rok. Dużą popularnością szczyci się również prosta w uprawie forsycja, która pięknie kwitnie, a jej pojawiające się kwiaty są zwiastunem wiosny. Dobrze sprawdzają się także krzewy owocowe, takie jak agrest czy porzeczka. Od tego, jakie rośliny wybierzesz zależy moment, w którym powinno się rozpocząć sadzenie. Część liściastych, zakupionych w szkółce, najlepiej jest sadzić jesienią. Wiosna z kolei to okres szczególnie sprzyjający grabom, głogom i bukom.

Przygotowanie gleby

Zanim rozpoczniesz proces sadzenia istotne jest, aby właściwie przygotować wcześniej glebę. Konieczne jest dokładne przekopanie jej na głębokość około 50-60 centymetrów. Dzięki temu zostanie spulchniona i napowietrzona. W międzyczasie należy oczyścić ją z kamieni, chwastów i śmieci, czyli wszystkiego, co w jakiś sposób może zakłócić rozwój roślin. Ważne jest, aby żyzna warstwa ziemi nie została zmieszana z tą o mniejszej ilości dobroczynnych właściwości. Bardziej urodzajną powinno się odłożyć na bok i umieścić na wierzchu. W czasie zasypywania dołów warto jest dodać kompostu lub też odkwaszonego torfu. Nieoceniona będzie pomoc glebogryzarki, która rozluźni strukturę gleby i zagwarantuje zdecydowanie lepsze efekty, niż przy kopaniu szpadlem.

Sadzenie żywopłotu

Zanim przystąpisz do sadzenia powinieneś podjąć decyzję o ilości rzędów. Jeden świetnie sprawdzi się w przypadku roślin zimozielonych. Tego typu żywopłot będzie zajmować zdecydowanie mniej powierzchni i jego pielęgnacja jest mało wymagająca. Dwurzędowy jednak znacznie lepiej będzie chronił przed wiatrem czy ulicznym hałasem. Połączyć można w takim przypadku dwa różne gatunki roślin – warto jednak sprawdzić, czy wybrane krzewy mogą rosnąć w swoim bliskim pobliżu. Ważna jest także gęstość sadzenia. W przypadku niskiego żywopłotu, stworzonego na przykład z niektórych odmian jałowców czy bukszpanu, zakłada się, że na jeden metr powinno przypadać pięć sadzonek. Gdy zdecydujesz się na wysokie, rozłożyste rośliny, jak chociażby buki i ligustry na odległości stu centymetrów mogą znajdować się maksymalnie dwie.

Żywopłot, któremu poświęcisz odpowiednią ilość czasu, będzie cieszył pięknym wyglądem przez długie lata. Zanim zdecydujesz się na posadzenie konkretnych roślin dobrze jest zapoznać się z ich specyfiką, sposobami pielęgnacji oraz wymaganiami względem otoczenia, w którym rosną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP